SANÁ - Jemenské hlavné mesto Saná bolo vo štvrtok a piatok dejiskom bojov medzi znepriatelenými ozbrojenými skupinami, ktoré si vyžiadali najmenej 120 mŕtvych a tisíce obyvateľov donútili k úteku z domova.
Príslušníci šiitského povstaleckého klanu pod vedením Abd al-Malika al-Hautího, ktorý má základňu na severe krajiny, po príchode do metropoly narazili na odpor zo strany sunnitských milícií a jednotiek armády spriaznených s jemenskou odnožou hnutia Moslimské bratstvo. Prezident Abd Rabbu Mansúr Hádí považovaný za spojenca USA počas piatkového stretnutia so zahraničnými diplomatmi opísal konanie takzvaných Hautíovcov ako "pokus o puč s cieľom položiť štát".
V snahe urovnať spor s Hautíovcami, ktorí organizovali v Saná masové protesty a vyzývali na občiansku neposlušnosť, Hádí začiatkom septembra odvolal vládu a zmiernil predošlé rozhodnutie zrušiť palivové dotácie. Desaťtisíce prívržencov vplyvnej skupiny predtým požadovali odstúpenie premiéra a ministrov ako aj obnovenie dotácií, pričom podľa vyjadrenia jedného z vysokých predstaviteľov bezpečnostných síl krajine hrozila revolúcia v ukrajinskom štýle. Hautíovci sú obviňovaní z napojenia na iránsky šiitský režim a snahy ovládnuť severnú časť alebo celý Jemen, čo však skupina popiera.
Najnovšie násilie vyvoláva obavy, že v dlhodobo nestabilnej krajine by mohol vypuknúť nábožensky motivovaný konflikt podobne ako v Iraku. Chudobný a vnútorne roztrieštený Jemen pritom už roky bojuje proti jednej z najnebezpečnejších odnoží teroristickej siete al-Kájda, k čomu sa v poslednom období pridávajú separatistické vzbury na juhu a politická kríza, ktorá v roku 2012 viedla k zosadeniu autokratického prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.