KONAKRY – Epidémia eboly, ktorá zabila už vyše 700 ľudí v západnej Afrike, napreduje rýchlejšie než snahy o zvládnutie choroby. Varovanie dnes vyslovila generálna riaditeľka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Margaret Chanová, keď sa v guinejskom hlavnom meste Konakry stretla s prezidentmi postihnutých krajín.
Chanová uviedla, že stretnutie "musí byť zvratom" v boji proti ebole, na ktorú sú teraz prvýkrát v histórii chorí obyvatelia v troch afrických metropolách.
"Ak sa situácia bude ďalej zhoršovať, následky môžu byť katastrofické, pokiaľ ide o straty na životoch, ale môže nastať aj vážny socioekonomický rozklad a vysoké riziko šírenia do ďalších krajín," povedala šéfka WHO, ktorú citovala tlačová agentúra AP.
Od výskytu prvých prípadov eboly v marci zomrelo na chorobu už najmenej 729 ľudí v štyroch krajinách - Guinei, Sierre Leone, Libérii a Nigérii. Hoci predstavitelia zdravotníctva upozorňujú, že vírus sa prenáša priamym kontaktom s telesnými tekutinami, mnohí chorí pacienti odmietli ísť do karanténnych centier, kde by boli izolovaní.
Úmrtnosť na ebolu je približne 60 percent, napriek tomu situácie s pacientmi krvácajúcimi z očí, úst a uší viedli mnohých príbuzných k tomu, že chorých rodinných príslušníkov držia doma. Sierra Leone teraz posiela skupiny pracovníkov od dverí k dverám, aby vypátrali pacientov s ebolou a ďalších ľudí, ktorí boli chorobe vystavení. Chanová dnes zdôraznila, že široká verejnosť "nie je veľmi ohrozená nákazou", ale taktiež povedala, že by sa nemalo dovoliť, aby sa vírus eboly veľmi rozšíril.
"Neustála mutácia a prispôsobovanie sú u vírusov a ďalších mikróbov mechanizmami prežitia," uviedla Chanová a dodala: "Nesmieme dať tomuto vírusu príležitosti na ďalšie prekvapenia." WHO oznámila, že plánuje spustiť plán boja proti ebole za 100 miliónov dolárov, ktorého súčasťou bude financovanie nasadenia stoviek ďalších zdravotníckych pracovníkov do postihnutých krajín.