BAGDAD - Vyhlásenie kalifátu zo strany militantnej skupiny Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) na obsadených irackých a sýrskych územiach je varovaním, že táto organizácia sa stala hrozbou pre všetky krajiny. Tvrdí to hovorca irackej armády.
"Toto vyhlásenie je odkazom Islamského štátu nielen Iraku či Sýrii, ale celému regiónu a svetu. Ide o odkaz, že Islamský štát sa stal hrozbou pre všetky krajiny. Verím, že všetky štáty zmenia svoj postoj, pretože deklarácia nariaďuje každému, aby jej bol lojálny," povedal hovorca.
Novým vládcom Islamského štátu, kalifom,sa podľa nedeľňajšej deklarácie stal vodca ISIL abú Bakr Bagdádí, ktorý vyzval ľudí žijúcich na územiach, ktoré má skupina pod svojou kontrolou, aby mu prisahali vernosť a vyjadrili mu podporu.
Skupina ISIL podľa slov jej hovorcu so vznikom kalifátu mení svoj názov na Islamský štát a vypúšťa z neho zmienku o Iraku a Levante. Zatiaľ nie je jasné, aký dopad bude mať táto deklarácia na situáciu v Sýrii a Iraku alebo v širšom spoločenstve džihádistov vo svete.
ISIL okrem zabratia irackých a sýrskych častí taktiež načrtol víziu expandovať aj do Európy. Na internete sa objavila mapa, kde radikálni islamisti predstavujú päťročný plán rozšírenia hraníc kalifátu mimo moslimské krajiny. Ten zahŕňa Blízky východ, severnú Afriku, veľkú časť západnej Ázie, ale takisto niektoré krajiny Európy.
Napríklad Španielsko, ktoré bolo moslimami ovládané 700 rokov až do roku 1492, plánuje kalifát dostať pod kontrolu v roku 2020. Chce sa zmocniť aj Balkánu, Grécka, Bulharska a Rumunska a územia vo východnej Európe až po Rakúsko, čiže po slovenské hranice.
ISIL sa už dlhšie netají tým, že je zástancom návratu geografických hraníc, ktoré platili v Európe pred prvou svetovou vojnou. Taktiež vyhlasuje, že násilným rozdelením Osmanskej ríše po vojnovom konflikte sa sledoval jediný cieľ, ktorým bolo rozdeliť moslimov a obmedziť pravdepodobnosť vzniku ďalšieho kalifátu.