BRUSEL - Európska komisia (EK) v pondelok prijala dokument, ktorý má prispieť k formulovaniu spoločného postoja EÚ v rokovaniach o takzvaných Cieľoch udržateľného rozvoja OSN po roku 2015.
Podobne ako v prípade Miléniových rozvojových cieľov presadzovaných na medzinárodnej úrovni od roku 2000 by mal nový program "posilniť záväzok medzinárodného spoločenstva odstrániť chudobu a podporovať udržateľný rast", uvádza Brusel v zverejnenej tlačovej správe s tým, že "obe oblasti sa bytostne dotýkajú tejto i budúcich generácií". Návrhy týkajúce sa "kľúčových zásad, prioritných oblastí a potenciálnych cieľových hodnôt" nadväzujú na predošlé závery orgánov EÚ a ďalším krokom by malo byť ich prerokovanie ministrami členských štátov a Európskym parlamentom.
"Potrebujeme nový rámec, ktorý zmobilizuje medzinárodné spoločenstvo, aby sa postavilo vzájomne prepojeným výzvam odstraňovania chudoby, zlepšovania životných podmienok a zabezpečenia udržateľnosti pokroku v rámci možností tejto planéty. Program OSN po roku 2015 by mal byť univerzálny a mal by ponúkať komplexné riešenie pre všetkých," cituje správa komisára EÚ pre životné prostredie Janeza Potočnika.
"Už vieme, že svet má po prvýkrát k dispozícii technológie a prostriedky na to, aby sme ešte počas nášho života skoncovali s extrémnou chudobou. Ak zlyháme, nič nás neospravedlňuje," dopĺňa komisár pre rozvoj Andris Piebalgs vyzdvihujúci potrebu "vyváženosti hospodárskeho, sociálneho aj environmentálneho rozmeru".
Ako prioritné otázky celosvetového záujmu EK definuje chudobu, nerovnosť, zdravie, potravinovú bezpečnosť, vzdelávanie, rodovú rovnosť, vodu a hygienu, energiu z udržateľných zdrojov, dôstojnú prácu, inkluzívny a udržateľný rast, udržateľnú spotrebu a výrobu, biodiverzitu, degradáciu pôdy či moria a oceány.