HAJDARÁBAD - Juhoindický štát Ándhrapradéš oficiálne rozdelili a z jeho severozápadnej časti vyčlenili nový štát nazvaný Telangána.
Zákon o vytvorení nového štátu schválil indický parlament vo februári tohto roka. Obyvatelia Telangany sa dlho sťažovali na zanedbávanie regiónu a v posledných desaťročiach opakovane vznikali hnutia proti jeho spojeniu so štátom Ándhra z roku 1956.
Štát Telangána, ktorý oficiálne vznikol k dnešnému dňu (o polnoci miestneho času), je 29. štátom Indie. Má približne 35 miliónov obyvateľov a zahŕňa desať bývalých okresov Ándhrapradéšu vrátane jeho doterajšej metropoly Hajdarábadu.
Hajdarábad, ktorý bude hlavným mestom oboch štátov nasledujúcich desať rokov, v nedeľu na oslavu štátnosti pokryli ružové balóny, transparenty a zástavy, informovala televízia BBC.
Práve ružová je farbou strany Telangána Ráštra Samithi (TRS), ktorá stála na čele hnutia za odčlenenie posledných 14 rokov a ktorá vytvorí prvú štátnu vládu. Spravodajcovia podľa BBC uvádzajú, že veľký štát Ándhrapradéš bol hlboko hospodársky rozdelený a ľudia v menej rozvinutom regióne Telangána teraz dúfajú, že vytvorenie nového štátu im prinesie prosperitu.
Schválenie rozdelenia Ándhrapradéšu prišlo napriek nesúhlasu poslancov Indického národného kongresu, ktorý vládol v tomto štáte a viedol aj federálnu vládu do nedávnych volieb, v ktorých utrpel drvivú porážku.
Kritikom sa nepáči okrem iného to, že Hajdarábad, v ktorom sídli mnoho významných firiem z odvetvia informačných technológií i farmaceutických spoločností, bude spoločným hlavným mestom oboch štátov. Ándhrapradéš by si mal po desiatich rokoch určiť novú metropolu. Ándhrapradéš a Telangána majú tiež spoločný úradný jazyk - telugčinu, dodáva BBC.