BRUSEL - Hlasovaním v Holandsku a Británii sa vo štvrtok začnú v poradí ôsme voľby do Európskeho parlamentu (EP), ktorý bude mať po novom 751 členov z 28 krajín. O zložení jediného priamo voleného orgánu viac ako polmiliardovej Európskej únie rozhodnú obyvatelia jednotlivých krajín postupne od štvrtka do nedele.
Po Holanďanoch a Britoch budú v piatok k volebným urnám môcť prísť Íri a Česi, v sobotu sa pripojí Slovensko, Lotyšsko a Malta. Až v nedeľu to bude zvyšných 21 krajín. Výsledky budú známe až po zatvorení všetkých volebných miestností, teda v nedeľu po 22. hodine. Ako prvé by mali byť známe výsledky z Británie, Holandska, Írska či Slovenska. Ďalšie budú zverejňovať okamžite po ich spočítaní.
Voľby do EP rozhodnú o novom zložení pléna, ktorého členovia sa zaraďujú do frakcií. Očakáva sa nízka účasť a nárast počtu zástupcov euroskeptických a radikálnych hnutí, predovšetkým v západoeurópskych krajinách nespokojných so súčasným fungovaním bloku. K volebným urnám sa podľa prieskumov chystá iba niečo viac ako 35 percent oprávnených voličov.
Európania však dlhodobo prejavujú iba malý záujem o voľby do zákonodarného zboru EÚ. V posledných voľbách v roku 2009 prišlo europoslancov voliť iba 43 percent oprávnených voličov, najmenej v Litve a na Slovensku. Zaostávajú najmä krajiny prijaté do bloku v roku 2004.
Najväčšou frakciou by mala zostať Európska ľudová strana (EĽS) s približne 210 kreslami v upravenom 751-člennom pléne. V tesnom závese je socialistická frakcia. Štvrtinu kresiel by mali však získať euroskeptické strany. Tie by mali získať silnú podporu najmä v Británii, Francúzsku, Holandsku, Dánsku či Rakúsku.