RÍM - Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi tento týždeň zo svojho politického "pádu" obvinil politikov Európskej únie, ktorí voči nemu rozpútali "konšpirácie".
Jeho podozrenia má potvrdzovať aj najnovšia knihe bývalého amerického ministra financií Tima Geithnera nazvaná Záťažový test: Odraz finančných kríz, ktorej úryvky v stredu priniesla talianska tlač. Geithner si v nej spomína na stretnutia s európskymi politikmi v Bielom dome, ktorí údajne tlačili na Berlusconiho odstúpenie pre obavy, že Taliansko sa ocitne v podobnej finančnej kríze ako Grécko. Geithner však podľa vlastných slov svoje angažovanie sa v tomto "puči" odmietol, keďže si "nechcel zašpiniť ruky od krvi".
Berlusconi z čela talianskej vlády odstúpil v novembri 2011 po odchode viacerých svojich poslancov do opozície, čím prišiel o parlamentnú väčšinu. Expremiér tento mesiac začal s vykonávaním verejnoprospešných prác v katolíckom domove dôchodcov neďaleko Milána. Ide o súčasť jeho trestu za daňové podvody. Na základe súdneho rozhodnutia tam musí pracovať štyri hodiny týždenne po dobu jedného roka.
Berlusconi je trojnásobným expremiérom a jedným z najbohatších Talianov. Napriek mnohým škandálom sa doma stále teší veľkej popularite, čo dokazuje minuloročný volebný úspech stredopravicovej koalície, na čele ktorej stál. Milánsky odvolací súd mu v októbri zakázal výkon verejných funkcií na dva roky v súvislosti s daňovými únikmi, za ktoré mal stráviť rok vo väzení. Verdikt neskôr zmenili na rok verejnoprospešných prác.