LONDÝN - Najlepším miestom na svete, kde sa stať matkou, je Fínsko, pretože je tam nízka úmrtnosť rodičiek aj detí, ženy sa dožívajú vysokého veku a krajina poskytuje matkám veľmi dobré sociálne zabezpečenie. Vyplýva to v poradí z už 15. globálnej správy medzinárodnej neziskovej organizácie Save the Children, ktorá porovnávala, ako sa kde darí matkám a ich potomkom v 178 krajinách sveta.
Rebríček zverejnila organizácia tradične pri príležitosti nadchádzajúceho Dňa matiek (11. mája). Po Fínsku nasledujú v prvej desiatke ako najvhodnejšie krajiny pre matky Nórsko, Švédsko, Island, Holandsko, Dánsko, Španielsko, Nemecko, Austrália a Belgicko.
Slovensko si v rebríčku oproti minulému roku, keď bolo na 35. mieste, pohoršilo: umiestnilo sa spoločne s Čiernou Horou na 45. mieste. Spomedzi susedných krajín je na tom najlepšie Rakúsko na 12. mieste, nasledujú Česká republika (24.), Poľsko (29.), Maďarsko (55.) a Ukrajina (72.). Spomedzi členských štátov EÚ je na tom na 65. mieste najhoršie Rumunsko.
Rusko je v zozname na 62. priečke, Čína skončila 61., Veľká Británia sa spolu s Bieloruskom umiestnila na 26. priečke, na 32. mieste je Japonsko a na 35. Kuba.
Organizácia Save the Children si v tlačovej správe pri príležitosti predstavenia rebríčka s názvom State of the World's Mothers všíma dlhodobý pokles umiestnenia Spojených štátov, ktoré tentoraz skončili na 31. mieste, hoci vo vôbec prvej správe uverejnenej pred 15 rokmi boli v prvej päťke. Riziko úmrtia žien súvisiace s materstvom od roku 2000 vzrástlo v USA o 50 percent. V tejto súvislosti odborníci upozorňujú najmä na množstvo rizikových tehotenstiev starších matiek a žien trpiacich obezitou či vysokým krvným tlakom.
Za najhoršiu krajinu pre materstvo označila organizácia Somálsko, kde každá šestnásta žena zomrie pri pôrode, pretože iba malé percento pôrodov sa uskutoční pod odborným dohľadom zdravotníkov. Druhou najhoršou krajinou je Konžská demokratická republika, nasledujú Niger, Mali, Guinea-Bissau a Stredoafrická republika.