BRATISLAVA – Ukrajinská kríza, ktorá sa pozvoľna mení v občiansku vojnu, donútila NATO k posilneniu východnej hranice s Ruskom. V Európe rastie počet vojenských cvičení spojencov a zvyšuje sa aj počet jednotiek, ktoré majú Rusku ukázať, aby sa neuchýlilo k unáhleným krokom. Pozrite sa kde všade a v akých počtom severoatlantická aliancia zvyšuje počet svojich vojsk.
Letectvo je sústredené na severe
Od víkendu strážia vzdušný priestor Litvy štyri lietadlá MiG - 29 poľských vzdušných síl a štyri stroje Eurofighter Typhoon RAF. V susednom Estónsku operujú štyri dánskej stroje F - 16. Spojené štáty majú v oblasti Pobaltia ďalších desať stíhačiek F-15.
Poľský vzdušný priestor chráni štvorica francúzskych strojov Rafale, ktoré sú pripravené k štartu zo základne Malbork. V Rumunsku je potom pripravených šesť kanadských lietadiel CF - 18.
Námorníctvo operuje v Rumunsku
Rumunské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že približne 1600 príslušníkov rumunského vojenského námorníctva sa zúčastní na námorných manévroch v Čiernom mori. Cvičenie námorných síl sa uskutoční počas prebiehajúcich nepokojov v susednej Ukrajine. Ministerstvo vo svojej tlačovej správe informovalo, že manévre "Vector 2014" sú súčasťou pravidelného a dlhodobo plánovaného námorného cvičenia. Začalo sa dnes a bude pokračovať do piatka v rumunských a medzinárodných vodách Čierneho mora.
Námorníci budú cvičiť počas napätia na Ukrajine, kde sa po anexii Krymu Ruskom rozšírili nepokoje do prístavného mesta Odesa.
V Čiernom mori operuje torpédoborec USS Donald Cook, fregata USS, vyzbrojená torpédami , protilodnými a protilietadlovými strelami . V oblasti by mala pôsobiť aj kanadská vojnová loď Regina, ktorá bojovala so Somálskymi pirátmi.
Námorníctvo v Baltskom mori
Skupinu štyroch minoloviek a jedno zásobovacie plavidlo sú v súčasnej dobe pri brehoch Lotyšska. Tvoria ju vlajková podporná loď nórskeho námorníctva HNoMS Valkyrien a minolovky HNLMS Makkum (Holandsko), BNS Bellis (Belgicko), HNoMS Otra (Nórsko) a ENS Admiral Cowan (Estónsko).
USA vyšlú do každého štátu výsadkárov
Okrem toho kvôli rastúcemu napätiu premiér Stephen Harper oznámil vyslanie asi päťdesiatky kanadských vojakov do Poľska . Tí sa pripoja ku 150 americkým výsadkárom a zúčastní sa cvičenia spoločne s poľskými vojakmi. Budú nacvičovať výsadkárske schopnosti a zlepšiť vzájomnú spoluprácu.
Posilnením zareagovala aj Británia. Tá do Estónska vyslala na cvičenie 1. prápor vojvodu Lancasterovi.
Američania vyslali po 150 výsadkároch okrem Poľska aj do Estónska , Litvy a Lotyšska. Manévre potrvajú približne mesiac , potom budú nasledovať ďalšie , pričom americké velenie svojich vojakov vystrieda podobne ako v zahraničných misiách .
Cvičenie v Nórsku
USA vyslali do Európy aj ďalšie jednotky. Konkrétne na cvičenie do Nórska, ktorého sa zúčastnia lietadlá F-15 a servisné KC-135. Okrem nich dorazili na základňu Bodo aj vojská Fínska, Švédska a Británie. Nórsky minister obrany vyhlásil, že dúfa, že Švédsko aj Fínsko vstúpia do NATO, aby ochránili svojich občanov pred hrozbou z východu.