Štvrtok14. november 2024, meniny má Irma, zajtra Leopold

Záhadné zmiznutie malajzijského lietadla: Po dobrej správe prichádza ďalšia rana!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: news.com.au, SITA)

KUALA LUMPUR/SYDNEY - Vyšetrovatelia zatiaľ nemajú žiadne presvedčivé dôkazy o tom, že dva predmety spozorované satelitom v južnej časti Indického oceánu sú z nezvestného malajzijského lietadla. Vyhlásil to dnes malajzijský minister obrany a úradujúci minister dopravy Hishammuddin Hussein.

"Dostávam správy celé dopoludnie. Zatiaľ nie je žiaden pozitívny dôkaz," povedal Hussein novinárom v malajzijskej metropole Kuala Lumpur. Citovala ho tlačová agentúra Reuters.

Minister poskytol vyjadrenia po tom, ako pátracie skupiny dnes po svitaní znovu pokračovali v hľadaní nezvestného lietadla aerolínií Malaysia Airlines v odľahlej južnej časti Indického oceánu. Snažia sa totiž zistiť, či dva plávajúce predmety spozorované satelitom skutočne pochádzajú zo zmiznutého malajzijského lietadla a či je uvedená oblasť lokalitou s troskami.

Austrálsky vicepremiér Warren Truss dnes v Perthe vyhlásil, že plávajúce predmety zachytené na satelitných záberoch, ktoré vyvolali v južnej časti Indického oceánu medzinárodné pátranie po zmiznutom boeingu, sa zrejme potopili. Satelitné zábery boli zhotovené 16. marca.

"Niečo, čo pred časom plávalo na hladine oceánu, tam už teraz nepláva," povedal vicepremiér a dodal: "Zrejme to kleslo na dno."

Truss uviedol, že pátranie pokračuje v zradných, nebezpečných vodách oceánu v oblasti približne 2500 kilometrov juhozápadne od austrálskeho mesta Perth. Dodal, že vez víkend sa k čínskym a japonským lietadlám pridajú aj austrálske, novozélandské a americké lietadlá.

Zmiznuté lietadlo v Malajzii: Do pátrania po troskách zapoja čínske lode

Čínska vláda v piatok oznámila vyslanie troch vojenských lodí do časti južného Indického oceánu, kde by sa mohli nachádzať zvyšky malajzijského lietadla zmiznutého pred necelými dvoma týždňami. Podľa údajov príslušného centra sa plavidlá zapoja do pátrania v oblasti ležiacej približne 2 300 kilometrov západne od Austrálie, odkiaľ pochádzajú družicové snímky zachytávajúce možné trosky boeingu. Nie je pritom známe, kedy by mohli na miesto doraziť. 

Čínske médiá predtým uviedli, že trojica lodí sa zapojila do pátrania v okolí indonézskej Sumatry. Vládne námorno-pátracie centrum nevylúčilo, že na operácii v Indickom oceáne by sa mohla podieľať i posádka čínskeho ľadoborca Süe-lung (Snežný Drak), ktorý po návrate z Antarktídy nachádza v austrálskom prístave Perth.

Potvrdenie, že neznáme predmety zachytené na snímkach sú naozaj pozostatkami po nehode, by prinieslo prelom v pátraní po boeingu, ktorý zmizol 8. marca s 239 osobami na palube počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu.

Malajzijský premiér Najib Razak minulý týždeň potvrdil dohady, že zmiznutie nebolo výsledkom náhody a komunikačné zariadenia lietadla boli znefunkčnené zámerne. Niektoré z nich napriek tomu vysielali signály ešte 7,5 hodiny po vzlietnutí a vyšetrovatelia teraz vychádzajú zo záznamov o zmene uhla natočenia družicovej antény, ktorá ich automaticky sledovala. Údaje dokazujú zásadnú zmenu trasy letu, neumožňujú však presnejšiu lokalizáciu.

Malajzia požiadala USA o špeciálne podmorské záchranné plavidlá 
 

Pátracie lietadlá lietajúce do odľahlej južnej časti Indického oceánu zatiaľ nenašli nič, čo by pochádzalo z nezvestného boeingu malajzijských aerolínií. Vyhlásil to dnes novinárom úradujúci austrálsky premiér Warren Truss, ktorého citovala agentúra AP. Malajzia požiadala Spojené štáty, aby poslali podmorské zariadenia, ktoré by v hlbinách oceánu pátrali po zmiznutom stroji.

Ako dopĺňa agentúra DPA, malajzijský minister dopravy Hishammuddin Hussein dnes uviedol, že jeho krajina požiadala USA o "špecializovanú pomoc, vrátane diaľkovo ovládaných podmorských vozidiel".

Pátracie lietadlá sú súčasťou medzinárodného úsilia vyriešiť takmer dvojtýždňovú záhadu, čo sa stalo s boeingom a 239 ľuďmi na jeho palube. Lietadlá hľadajú dva veľké plávajúce predmety, ktoré zaznamenala družica pri juhozápadnom pobreží Austrálie, približne na pol ceste k neobývaným ostrovom Antarktídy.

"Posledná správa, ktorú mám, znie, že pri dnešnom pátraní nebolo identifikované nič obzvlášť dôležité, ale hľadanie pokračuje," povedal Truss, ktorý je úradujúcim austrálskym premiérom, kým je Tonny Abbott v Papue-Novej Guinei.

Truss uviedol, že pátranie je ťažké, lebo počasie je zlé a družicové zábery sú päť dní staré. "Takže to, čo pred časom plávalo na hladine oceánu, tam zrejme už nepláva - možno kleslo na dno. Je takmer isté, že akékoľvek trosky alebo iné látky sa za ten čas mohli posunúť o značne veľkú vzdialenosť, prípadne až o stovky kilometrov," uviedol Truss.

Úradujúci austrálsky premiér povedal ešte novinárom, že podľa očakávania v sobotu dorazia do austrálskeho Perthu dve čínske lietadlá a zapoja sa do pátrania - okrem toho priletia v nedeľu aj dve japonské lietadlá. Malá flotila lodí, ktorá sa plaví do Austrálie z Číny, má pred sebou ešte niekoľko dní cesty.

"Robíme všetko, čo sa dá; venujeme na to všetky prostriedky, ktoré môžeme, a nevzdáme sa, kým nevyčerpáme všetky možnosti," povedal Truss. "Nemôžeme si byť istí, že spozorované predmety sú trosky z nezvestného lietadla, ale je to jediná stopa, ktorú teraz máme," vysvetlil.

Oblasť pátrania v južnej časti Indického oceánu je taká odľahlá, že lietadlu trvá štyri hodiny, kým tam doletí, a ďalšie štyri hodiny potrebuje na návrat - takže na samotné pátranie zostávajú iba približne dve hodiny.

Počasie sa od štvrtka zlepšilo, ale nad oblasťou pátrania - teda 2300 kilometrov od západného pobrežia Austrálie - je ešte stále nízka oblačná pokrývka.

Austrálsky premiér Abbott sa rozprával s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorý označil udalosť za "zdrvujúcu". Z 227 pasažierov lietadla bolo totiž až 154 Číňanov.

"Je to asi to najneprístupnejšie miesto, aké si viete na tvári Zeme predstaviť. Ale ak tam niečo je, nájdeme to. Dlhujeme to prinajmenšom rodinám nezvestných," povedal Abbott.

Príbuzní sa dnes v Pekingu stretli s malajzijskými predstaviteľmi v hoteli, kde je väčšina z nich ubytovaná a čaká na najnovšie správy. Účastníci stretnutia uviedli, že brífing o pátraní trval dve hodiny, ale nič nové sa nedozvedeli.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu