SARAJEVO - Obrovské nepokoje v Sarajeve si vyžiadali už 130 zranených. V mestách po celej Bosne a Hercegovine panuje strach, ľudia sú vydesení a boja sa o svoje životy. V krajine došlo k silným protestom, ktoré sa vystupňovali do násilia. Ochromujúcimi granátmi a gumovými projektilmi zasiahla dnes polícia proti rozvášneným demonštrantom. V ďalšom bosnianskom meste Tuzle zase protestujúcí podpálili vládnu budovu, informovala agentúra Reuters. Už neuveriteľný tretí deň tak pokračujú protivládne demonštrácie, ktoré vo štvrtok večer v Tuzle prerástli do násilných stretov. Agresívne protesty sa spustili kvôli rastúcej nezamestnanosti. Aktuálne horí v Sarajeve zadný vchod do budovy vlády.
Protesty proti rastúcej nezamestnanosti začali v Tuzle na severovýchode Bosny v stredu a šesť tisíc ľudí v nich pokračovalo aj celý štvrtok. Večer sa ale situácia vyostrila, keď na policajtov začal rozvášnený dav demonštrantov hádzať kamene, vajíčka a svetlice. Strážcovia poriadku reagovali slzným plynom a keď radikálna časť demonštrantov začala rozbíjať výklady a zapaľovať odpadkové koše, dav rozohnali. Podľa oznámenia zdravotníckej pohotovostnej služby pri stretoch utrpelo vážnejšie zranenia 104 policajtov. Lekári vraj tiež ošetrili 30tich civilistov s ľahšími poraneniami.
Zo solidarity vyšli vo štvrtok do ulíc stovky ľudí aj v ďalších mestách bosniansko - chorvátskej Federácie Bosny a Hercegoviny (FBaH) - Sarajeve, Mostare, Zenica a Bihać. Vo štvrtok sa v Sarajeve demonštranti stretli s príslušníkmi bezpečnostných síl, z ktorých štyria boli podľa oznámenia polície so zraneniami prevezení do nemocnice.
Demonštrácia odráža rastúcu nespokojnosť s neustálym hašterením politikov, ktoré trvá od konca vojny z rokov 1992-1995 a blokuje riadenie krajiny a ekonomický rozvoj. Rad štátnych firiem po privatizácii skrachoval a ďalšie ich nasledujú. Mnoho ľudí tak prišlo o prácu. Miera nezamestnanosti v Bosne dosiahla 27,5 percenta a podľa Reuters je na Balkáne najvyššia.
Na základe Daytonských mierových dohôd, ktoré v roku 1995 ukončili občiansku vojnu, tvoria Bosnu dve výrazne autonómne entity - FBaH a Republika srbská (RS).