Piatok27. december 2024, meniny má Filoména, zajtra Ivana, Ivona

EÚ je ohľadom sledovania údajov voči USA príliš mäkká, hromží europoslanec

Jaroslav Paška
Jaroslav Paška (Zdroj: SITA)

ŠTRASBURG / BRATISLAVA – Zo strany Európskej únie cítiť voči Spojeným štátom v súvislosti s aférou americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) istú diplomatickú zhovievavosť. Myslí si to europoslanec za SNS Jaroslav Paška.

Podľa neho sú jeho kolegovia v Európskom parlamente (EP) v tejto kauze rozdelení. Niektorí to tolerujú, iní sú znepokojení. "V každom prípade treba tento problém riešiť plošne nielen vo vzťahu EÚ a USA. V tomto si myslím, že zlyhávame, lebo technologicky zaostávame nielen za Spojenými štátmi, ale aj za Čínou a Kóreou," uviedol Paška novinárom počas tohtotýždňového plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu.

Ako dodal, europoslanci sú veľmi aktívni v tom, aby sa problém sledovania európskych občanov spravodajskými službami riešil komplexne a dôsledne. "Na druhej strane vidíme, že postoje Európskej komisie (EK) aj americkej diplomacie, ktorej sa tento problém týka, sú veľmi laxné a snažia sa problém zamiesť pod koberec," podčiarkol, pričom v tejto súvislosti pripomenul vystúpenie eurokomisárky pre vnútorné záležitosti Cecilie Malmströmovej.

Tá sa vyjadrovala k údajnému sledovaniu NSA bankových údajov Európanov, ktoré spravuje belgická spoločnosť SWIFT. "Keď informovala o bilancii svojich krokov, tak konštatovala, že dostala list od amerického tajomníka ministerstva financií, ktorý tvrdil, že jeho krajina nemá žiadny prístup k týmto údajom. A ona na základe toho, že mu verí, neurobila ďalšie opatrenia," priblížil Paška, s tým, že EK a únia má páky na zistenie toho, či sa s týmito bankovými údajmi neoprávnene nakladalo. Podľa neho sa to dá prostredníctvom európskeho policajného úradu Europol. "Bohužiaľ, túto iniciatívu a tieto možnosti komisia nechce využiť," uviedol Paška.

Pripomenul, že europoslanci vyvíjajú tlak na komisiu, aby spravila účinné kroky na ochranu práv občanov EÚ. Nemyslí si však, že hoci USA naznačili ochotu urobiť isté zmeny, že sa vzdajú dát, ktoré získali cez SWIFT.

"Tieto údaje sú využiteľné nielen na boj proti terorizmu, ale aj v hospodárskej oblasti. Prakticky majú takto presné informácie o obrate všetkých významných firiem z Európy a vedia to v konkurenčnom boji využiť," konštatoval Paška.

Europoslanci v tejto súvislosti vyzvali v stredu 23. októbra v nezáväznom uznesení na pozastavenie dohody s USA o spracovávaní a odovzdávaní údajov o finančných transakciách z EÚ do Spojených štátov pre účely Programu sledovania financovania terorizmu (TFTP). EP nemá formálne právomoci iniciovať pozastavenie alebo ukončenie medzinárodnej dohody, avšak podľa poslancov by komisia mala konať, ak parlament stiahne svoju podporu konkrétnej dohode.

Rovnako vyzvali členské štáty, aby povolili vyšetrovanie Europolu pre boj proti počítačovej kriminalite. Spravili tak napriek tomu, že Malmströmová v rozprave 9. októbra uviedla, že nemá v úmysle navrhnúť pozastavenie TFTP. "V tejto chvíli naše kontakty so spoločnosťou SWIFT a americkou vládou nepriniesli žiadne dôkazy, že by bola dohoda o TFPT porušená," vyhlásila.

Dohoda medzi EÚ a USA o spracovávaní a odovzdávaní údajov o finančných transakciách z EÚ do Spojených štátov pre účely Programu sledovania financovania terorizmu vstúpila do platnosti v auguste 2010.

Podľa medializovaných správ získala NSA prístup k osobným finančným údajom občanov EÚ spravovaných belgickou spoločnosťou SWIFT. Pokiaľ by sa podozrenia ukázali ako pravdivé, znamenalo by to jednoznačné porušenie dohody medzi EÚ a USA.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu