WASHINGTON - Spojené štáty znížia Egyptu pomoc o stovky miliónov dolárov. Reagujú tak na zvrhnutie riadne zvoleného prezidenta Muhammada Mursího a na krvavé zásahy vlády, podporovanej armádou, proti prezidentovým priaznivcom. Informácie priniesla v stredu tlačová agentúra AP.
USA poskytujú Egyptu každý rok pomoc vo výške 1,5 miliardy dolárov. Aj keď americké ministerstvo zahraničných vecí neuviedlo, o akú sumu bude pomoc Egyptu znížená, podľa očakávania pôjde väčšinou o vojenskú pomoc. Nemenovaný predstaviteľ USA dodal, že medzi pozastavenou pomocou sa nachádza aj desať bojových vrtuľníkov Apache v hodnote približne 500 miliónov dolárov.
Rozhodnutie Spojených štátov znížiť pomoc Egyptu vytvorí nové napätie v už aj tak rozpačitých vzťahoch Washingtonu s vládou, ktorá zvrhla prvého demokraticky zvoleného egyptského prezidenta Mursího. A dôsledky nebudú citeľné len v týchto vzťahoch. Americký krok rozhnevá aj krajiny Perzského zálivu, donúti Egypt hľadať pomoc u rivalov Spojených štátov a rozvráti desaťročia trvajúce blízke vzťahy s Egypťanmi, ktorí boli pevnosťou stability na Blízkom východe.
Hovorkyňa amerického rezortu diplomacie Jen Psakiová uviedla v stredu vo vyhlásení, že USA pozastavia dodávku určitých veľkých vojenských systémov, ako aj finančnú pomoc egyptskej vláde, kým neurobí "vierohodný pokrok" smerujúci k vytvoreniu vlády národnej jednoty, a to prostredníctvom slobodných a spravodlivých volieb.
Spojené štáty však budú naďalej poskytovať pomoc zdravotníctvu a školstvu, ako aj financie na bezpečnostné opatrenia Egypta popri jeho hraniciach, na protiteroristické operácie a na zaistenie bezpečnosti na Sinajskom polostrove.
USA budú takisto naďalej poskytovať časti vojenskej výzbroje pochádzajúce zo Spojených štátov, ako aj vojenský výcvik a vyškoľovanie. Americká armáda neprestane posielať tisíce náhradných dielov pre americké zbrane a obranné systémy používané egyptskými ozbrojenými silami, vrátane opancierovaných buldozérov pre pohraničnú bezpečnosť, radarov a rakiet.
Hovorca egyptskej armády v Káhire, plukovník Ahmad Muhammad Alí, sa zatiaľ odmietol k americkému kroku vyjadriť. USA už pozastavili dodávku štyroch stíhačiek F16 do Egypta a zrušili aj spoločné americko-egyptské cvičenia, ktoré sa konajú každé dva roky.
Republikáni uvažujú o krátkodobom zvýšení dlhového stropu
Lídri republikánov v americkej Snemovni reprezentantov uvažujú o krátkodobom zvýšení dlhového stropu krajiny ako o jednej možnosti vyriešiť súčasnú patovú situáciu. Hrozí totiž, že situácia už o týždeň vyústi do bezprecedentnej platobnej neschopnosti Spojených štátov. Informovali o tom v stredu večer nemenovaní predstavitelia, na ktorých sa odvolávala tlačová agentúra AP.
Predstavitelia zároveň uviedli, že vedenie republikánov v snemovni sa už tak naliehavo nezaoberá ukončením shutdownu - čiastočnej odstávky činnosti vlády, ktorá trvá deväť dní a mnohým spôsobila nepríjemnosti. Podľa odhadov totiž táto odstávka nezapríčiní také rozsiahle ekonomické škody, ako by mohla zapríčiniť platobná neschopnosť USA.
Predstavitelia odmietli uviesť, aké podmienky by mohli byť začlenené do návrhu zákona o zvýšení amerického dlhového stropu na presne neurčené obdobie, zrejme na niekoľko týždňov či mesiacov. Limit pre výšku amerického štátneho dlhu je teraz 16,7 bilióna dolárov.
Radoví členovia Republikánskej strany sa podľa očakávania stretnú dnes a budú o záležitosti diskutovať. Potom pôjde delegácia republikánov pod vedením Johna Boehnera, predsedu Snemovne reprezentantov, do Bieleho domu na stretnutie s prezidentom Barackom Obamom.
Obama vyhlásil, že nebude súhlasiť s podpísaním zvýšenia dlhového limitu, ak bude návrh zákona obsahovať aj podmienky. Republikáni požadujú zatiaľ ešte nekonkretizované ústupky v oblasti znižovania deficitu alebo zmeny v zákone o zdravotníckej starostlivosti.