WASHINGTON - V najmenej 15 krajinách majú muži právo zabrániť svojim ženám pracovať. V utorok o tom vo svojej správe o rovnoprávnosti pohlaví v zamestnaní informovala Svetová banka.
"Mnohé spoločnosti urobili pokrok, postupne sa snažia odstraňovať vžité formy diskriminácie žien. Ešte je však potrebné toho veľa urobiť," uviedol v správe prezident Svetovej banky Jim Yong Kim.
Spomedzi 143 krajín obsiahnutých v správe Ženy, biznis a právo 2014 až 15 dáva mužom oprávnenie odmietnuť a zabrániť ženám vykonávať prácu. K týmto krajinám patrí Irán, Sýria, Bolívia či Gabon. V 79 štátoch sú zas zákonom zakázané druhy práce, ktoré ženy nesmú robiť. Najrozsiahlejšie reštrikcie týkajúce sa zamestnania žien sú pritom uplatňované vo východnej Európe a strednej Ázii.
V Rusku napríklad je osobám ženského pohlavia zakázaných 456 profesií vrátane práce v lese či vedenia nákladného vlaku. Zmienka o hlave rodiny bola napríklad z francúzskeho Občianskeho zákonníka zavedeného Napoleonom odstránená v roku 1970, v mnohých štátoch západnej Afriky však naďalej ostáva v platnosti.
V najmenej 29 krajinách vrátane Saudskej Arábie, Hondurasu a Senegalu je muž stále zákonom stanovenou hlavou rodiny, ktorá rozhoduje o dôležitých veciach vrátane miesta bývania, získavania dôležitých dokumentov ako pasov či otvárania si účtov.
Postupne sa však situácia zlepšuje. V priebehu dvoch rokov došlo v 44 štátov k 48 zmenám zákona. Napríklad na Pobreží Slonoviny v roku 2013 povolili ženám pracovať bez mužovho súhlasu. Na druhej strane, vyskytujú sa aj opačné trendy. V Egypte po revolúcii a následnom vzostupe islamistov odstránili ústavné garancie proti diskriminácii na základe pohlaví.