MOSKVA - Rusko ponúkne Iránu päť modifikovaných protiraketových systémov a pomoc pri výstavbe druhého jadrového reaktora v jeho jedinej atómovej elektrárni. Tvrdí to vo svojom stredajšom vydaní ruský denník Kommersant odvolávajúci sa na zdroj z prostredia Kremľa.
Stane sa tak podľa jeho informácií počas tohtotýždňového summitu krajín Šanghajskej organizácie o spolupráci v kirgizskom Biškeku za účasti ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho nedávno zvoleného iránskeho náprotivka Hassana Rúhaního. Obaja lídri sa vôbec po prvý raz stretnú v piatok a Putin by Teheránu mal ponúknuť raketový systém S-300VM Antey-2500 ako náhradu za nedodaný systém zem-vzduch spred troch rokov za 800 miliónov dolárov. Jeho dodanie však Moskva údajne podmieni zrušením iránskej žaloby na ruskú zbrojársku agentúru zaoberajúcu sa vývozom zbraní. Iránci prostredníctvom medzinárodného súdu vo švajčiarskej Ženeve žiadajú od Rusov odškodné vo výške štyroch miliárd amerických dolárov.
V Biškeku sa taktiež očakáva spečatenie dohody o druhom reaktore v elektrárni v Bušéhr, ktorú vybudovali Rusi a uviedli ju do prevádzky pred tromi rokmi. Sprevádzkovali ju aj napriek odporu Izraela a USA. Zdroj pre Kommersant potvrdil, že z ekonomického hľadiska nejde o výhodný obchod, no Rusi sledujú skôr politický význam tohto kroku.
Rusko a Irán sú najväčšími spojencami kritizovanej vlády v Sýrii, ktorej USA hrozia vojenským útokom pre jej chemické zbrane. Podľa vplyvného predsedu dolnej komory ruského parlamentu Alexeja Puškova Moskva môže v tejto súvislosti ešte zvýšiť dodávky zbraní do Iránu. Na ten sa však vzťahujú sankcie OSN pre jeho sporný jadrový program, ktorého cieľom je podľa niektorých západných krajín výroba atómových zbraní, čo Teherán odmieta. Rusko po júnovom zvolení umierneného Rúhaního vyzvalo na ich zrušenie, keďže obmedzujú obchodné styky oboch krajín.