BERLÍN - Bývalý nemecký prezident Christian Wulff, ktorý minulý rok odstúpil pre podozrenia z korupcie, bude prinajmenšom jednu zo svojich afér vysvetľovať pred súdom.
V utorok to potvrdili predstavitelia nemeckého súdnictva, podľa ktorých sa bude proces týkať údajného prijatia protislužby od istého filmového producenta v období, keď politik pôsobil na čele vlády Dolného Saska. Pôjde pritom o prvý prípad v dejinách Nemecka, keď bude bývalá hlava štátu sedieť na lavici obžalovaných.
Vyšetrovatelia tvrdia, že spriatelený David Groenewold v roku 2008 preplatil Wulffovi a jeho vtedajšej manželke časť výdavkov na pobyt v Mníchove, za čo získal podporu pre svoj filmový projekt. Bývalý krajinský premiér a spolkový prezident sa obhajuje tvrdením, že o vyše 500-eurovom príspevku na hotel spočiatku nevedel, a neskôr ho vrátil v hotovosti. V rovnakej kauze je obvinený aj Groenewold, ktorý podobne ako Wulff odmietol pristúpiť na mimosúdne vyrovnanie, keďže chce podľa vlastných slov očistiť svoje meno. Prvé pojednávanie sa má uskutočniť 1. novembra v Hanoveri. V prípade usvedčenia Wulffovi hrozí najviac trojročný pobyt vo väzení a pokuta.
Päťdesiatštyriročný Wulff vo februári minulého roka nečakane odstúpil z funkcie po tom, ako podozrenia z korupcie poškodili jeho povesť. Tá bola naštrbená už niekoľko mesiacov pred tým, keď bulvárny denník Bild priniesol informáciu, že prezident dostal v čase, keď bol predsedom vlády Dolného Saska, od manželky bohatého podnikateľa výhodnú pôžičku na dom. Svoju situáciu ešte viac zhoršil odkazom na záznamníku, v ktorom sa vyhrážal jednému z redaktorov. Wulff výzvy na odstúpenie spočiatku odmietal, názor však zmenil po tom, ako prokuratúra v jeho prípade požiadala o zbavenie imunity.