LONDÝN – Pred blížiacim sa pôrodom vojvodkyne Kate čakajú médiá na akékoľvek nové informácie, londýnsky kráľovský palác sa ale bude riadiť vopred stanovenými a veľmi prísnymi pravidlami: nielen pred narodením bábätka, ale predovšetkým po ňom.
Má pritom za úlohu spojiť zdanlivo nespojiteľné: snahu poskytnúť novinárom čo najviac údajov, ale pritom zachovať súkromie novopečených rodičov a navyše vo veku internetu a sociálnych sietí zosúladiť dlhoročné tradície s modernými komunikačnými technológiami. Napísala o tom britská tlač.
V roku 1982, kedy sa narodil princ William, ľudia na správy o novom následníkovi trónu čakali rovnako netrpezlivo, zamestnanci Buckinghamského paláca ale ani zďaleka neboli pod takým tlakom ako teraz. V ére rýchlych informácií, inteligentných telefónov a komunikačných sietí totiž bude oveľa zložitejšie zachovať dôstojnosť situácie a nadviazať na dlhoročné tradície.
Kto čaká, že tlačový hovorca kráľovskej rodiny vypustí novinku o narodení princa či princeznej do sveta napr. skrze obľúbený Twitter, bude sklamaný. Oznámenie má byť oveľa starosvätskejšie. Lekári po pôrode napíšu krátke oznámenie, ktoré bude obsahovať informáciu o pohlaví dieťaťa a stručnú správu o zdravotnom stave novorodenca a matky. Papier podpísaný členmi lekárskeho tímu potom bude odovzdaný zamestnancovi, ktorý ho za policajnej asistencie odvezie do Buckinghamského paláca. Tam ho umiestni na stojan pred bránou, aby si správu mohli prečítať okoloidúci. Možno to dokonca bude rovnaký stojan, aký bol použitý po Williamovom narodení.
V rovnakej chvíli, ale nie skôr, poputuje do sveta aj tlačová správa v elektronickej verzii: tá už možno bude obsahovať viac podrobností, napríklad údaj o pôrodnej váhe. Až neskôr začnú zamestnanci tlačového oddelenia používať aj Twitter. Napríklad vo chvíli, kedy by sa novopečený otec rozhodol urobiť vyhlásenie pred novinármi.
"Je pre nás veľmi dôležité, aby to najprv nebolo oznámené na Twitteri, hoci neskôr sa na ňom táto informácia objaví," povedal hovorca paláca bulvárnemu denníku The Daily Mail. Beh udalostí by sa trochu zmenil iba v prípade, že by sa dieťa narodilo v noci: potom by sa k verejnosti dostala najprv tlačová správa, papier na stojane pred Buckinghamským palácom by bol vystavený až ráno.
"Ak by sa dieťa narodilo neskoro v noci, bolo by absurdné to neoznámiť a o tretej ráno by sme nešli s policajnou eskortou. Boli by sme trochu sklamaní, že to nemôžeme zverejniť najprv na stojane, ale oznámenie by sme na neho nasledujúce ráno rovnako dali," citoval The Daily Mail pracovníka z kráľovského paláca. Členovia kráľovskej rodiny sa, samozrejme, novinku dozvedia ako prví: tí, ktorí nebudú priamo v pôrodnici, budú informovaní po telefóne. Ako prvá kráľovná, ktorej zavolá priamo princ William, a to šifrovaným telefónom. Tiež to ale záleží na dennej dobe.
Hoci sa zdá, že kráľovná Alžbeta II. nechce ustupovať z niektorých zabehnutých pravidiel, iné bude potrebné vzhľadom na okolnosti porušiť. Tlačové oddelenie napríklad sľúbilo potvrdiť médiám fakt, že vojvodkyňa z Cambridge bola s kontrakciami prijatá do pôrodnice. Aj keď chce, aby rodička mala pokoj a súkromie, nedala by sa vraj táto informácia tvárou v tvár desiatkam hliadkujúcich novinárov s kamerami, fotoaparátmi a mobilnými telefónmi utajiť.
"Aj keď ide o hlboko osobnú a súkromnú udalosť, vojvoda a vojvodkyňa z Cambridge si uvedomujú, že je to chvíľa, ktorú bude sláviť celý národ, ktorý sa o dieťa bude veľmi zaujímať. Uvedomujú si, že veľa ľudí s nimi bude chcieť ich šťastie zdieľať," poznamenal hovorca.