PEING - V Číne vstúpil dnes do platnosti zákon, ktorý zavádza povinnosť dospelých detí navštevovať svojich starnúcich rodičov. Informovala o tom agentúra AP
Za zanedbanie návštev alebo kontaktov s rodičmi v pokročilom veku budú previnilcom hroziť súdne žaloby. Podľa predkladateľov má legislatíva upozorniť na stále závažnejší problém zanedbávania starších ľudí v Číne.
Novela zákona o ochrane práv a záujmov seniorov stanovuje, že dospelé deti, ktoré majú rodičov starších než 60 rokov, sa musia starať o naplnenie ich každodenných finančných a duchovných potrieb. Neuvádza však povinnú frekvenciu návštev ani konkrétne tresty za ich zanedbanie, takže jej podľa AP chýbajú skutočné páky na presadenie zmien v reálnom živote.
Rešpekt k starším ľuďom je v čínskej kultúre hlboko zakorenený. Excesy budovania komunizmu v druhej polovici 20. storočia a uplynulé tri desaťročia trhových reforiem však urýchlili rozpad tradičnej viacgeneračnej rodiny. Bežný Číňan má vzhľadom na slabo vybudovanú sociálnu sieť len málo finančne dostupných alternatív na doopatrovanie rodičov.
V posledných rokoch prebehlo v Číne viacero súdnych procesov, v ktorých starnúce matky a otcovia žalovali svoje deti kvôli citovému zanedbávaniu. Spory sa zvyčajne skončili dohodou, v ktorej sa synovia alebo dcéry zaviazali k častejším návštevám rodičov.
Do roku 2053 by mal počet seniorov v Číne vzrásť o 35 percent, zo súčasných 185 na 487 miliónov. Zvyšujúci sa podiel starších ľudí v populácii je výsledkom predlžovania strednej dĺžky života i štátom presadzovanej politiky jedného dieťaťa, limitujúcej pôrodnosť v mestských oblastiach.