VATIKÁN – Pápež František dnes vymenoval vyšetrovaciu komisiu, ktorá bude skúmať, či aktivity Vatikánskej banky sú v súlade s misiou a učením katolíckej cirkvi.
Komisia pozostáva z piatich členov: štyroch prelátov, vrátane jedného Američana, a profesorky práva z Harvardovej univerzity Mary Ann Glendonovej, ktorá bola veľvyslankyňou USA pri Svätej stolici.
Agentúra AP pripomína, že práve americkí kardináli sa počas kongregácií pred voľbou nového pápeža najdôraznejšie zasadzovali za reformu Rímskej kúrie, vrátane Vatikánskej banky. Opierali sa pritom o zverejnené tajné dokumenty, odcudzené z pracovne a bytu vtedajšieho pápeža Benedikta XVI., ktoré poukazovali na nefunkčnosť byrokratického aparátu Vatikánu, ako aj na korupciu a nemorálne správanie.
Vatikán vo svojom dnešnom vyhlásení uviedol, že cieľom práce novej komisie je pomôcť pápežovi lepšie spoznať právne postavenie Vatikánskej banky a jej aktivity a lepšie ich zosúladiť s poslaním všeobecnej cirkvi. Na základe svojich zistení komisia vypracuje správu a predloží ju pápežovi.
Komisia bude mať plnú moc na získanie všetkých potrebných podkladov a údajov, pričom však nebudú nijako obmedzené právomoci existujúcich regulačných orgánov. Na členov komisie sa dokonca nebudú vzťahovať existujúce bežné obmedzenia v prístupe k tajných informáciám. Banka bude počas práce komisie fungovať v obvyklom režime.
Správa o vymenovaní komisie sa objavila krátko po tom, ako vyšetrovatelia v juhotalianskom meste Salerno začali pre podozrenie z prania špinavých peňazí vyšetrovať Mons. Nunzia Scarana, ktorý zastával kľúčový post v jednej z finančných inštitúcií Vatikánu - v Správe dedičstva Apoštolskej stolice. Vatikánsky hovorca Federico Lombardi dnes túto správu potvrdil a spresnil, že Scarano bol dočasne zbavený funkcie.
Podľa agentúry Reuters ide o druhý prípad za uplynulé týždne, keď pápež preukázal, že ide po podstate problému: 15. júna totiž na neobsadené miesto v správnej rade banky vymenoval svojho dôveryhodného priateľa. Nový poverenec Battista Ricca bude mať prístup k dokumentom, bude sa zúčastňovať na zasadnutiach riadiacich orgánov a manažmentu.
Za nového prezidenta Vatikánskej banky vymenoval v posledných dňoch svojho pontifikátu medzičasom emeritný pápež Benedikt XVI. nemeckého priemyselníka Ernsta von Freyberga, ktorý avizoval nulovú toleranciu pre všetky podozrivé bankové operácie.
Vymenovanie komisie je považované za ďalší Františkov rázny zásah, ktorého cieľom je skoncovať s negatívnou nálepkou, ktorú má cirkev už desaťročia kvôli podozreniam vzneseným voči banke. Inštitút pre náboženské diela, ako sa Vatikánska banka oficiálne nazýva, je totiž už roky obviňovaný, že nespĺňa štandardy transparentnosti, ktorých cieľom je bojovať proti praniu špinavých peňazí a daňovým únikom.
Vatikánsku banku v roku 1942 založil pápež Pius XII., aby spravovala financie určené na náboženské a dobročinné projekty.