LONDÝN - Británia sledovala telefonáty a monitorovala počítače používané delegátmi, ktorí sa zúčastnili na dvoch medzinárodných konferenciách na vysokej úrovni v Londýne v roku 2009. Informovali o tom britské noviny The Guardian.
Správa zverejnená v nedeľu večer uvádza, že niektorí delegáti z krajín skupiny 20, ktorá zahŕňa najväčšie hospodárstva sveta, využívali internetové kaviarne zriadené britskými spravodajskými službami s cieľom čítať ich e-maily.
Správa prišla pred dnešným začiatkom dvojdňového summitu krajín skupiny G8, ktoré patria zároveň do skupiny G20, v Severnom Írsku, konštatovala tlačová agentúra Reuters.
Noviny The Guardian sa podľa článku dostali k utajovaným dokumentom, ktoré podrobne opisujú tajné monitorovanie zahraničných predstaviteľov na summite lídrov G20 a stretnutí ministrov financií skupiny v roku 2009. Vyplýva z nich, že sledovanie schválili na vysokej úrovni vlády bývalého premiéra Gordona Browna.
Cieľom monitorovania, ku ktorému patrilo zisťovanie, kto volá komu, bolo zjavne získať výhodnejšiu pozíciu na rokovaniach a k terčom patrili predstavitelia z Juhoafrickej republiky a Turecka, píše sa v správe.
Hovorca britského ministerstva zahraničných vecí odmietol správu komentovať. Labouristická strana, ktorá v roku 2009 vládla, nebola bezprostredne k dispozícii pre vyjadrenie. Noviny The Guardian tento mesiac priniesli správy o sledovaní telefonátov a internetových údajov americkom Národnou bezpečnostnou agentúrou (NSA), ktoré vychádzali z dokumentov vynesených bývalým spolupracovníkom NSA Edwardom Snowdenom.