TOKIO - Vyše trištvrte miliardy eur určených na pomoc ľuďom postihnutým zemetrasením z marca 2011 použili Japonci v oblastiach, ktorých sa zemetrasenie nedotklo. Napríklad na zisťovanie počtu korytnačiek a podporu produkcie syra a vína, pripustila v pondelok vláda. Z finančných prostriedkov vyčlenených na pomoc obetiam zemetrasenia profitovali aj oblasti stovky kilometrov vzdialené od postihnutej zóny.
Najväčší japonský denník Asahi Šimbun zisťoval, na čo sa minulo v krajine takmer 200 mld. jenov (približne 1,53 mld. eura), ktoré vláda plánovala investovať na vytvorenie pracovných miest po zemetrasení a havárii jadrovej elektrárne vo Fukušime.
Denník zistil, že 108,5 mld. jenov sa minulo v 38 prefektúrach, ktoré boli mimo postihnutých oblastí. V prefektúre Kagošima ležiacej 1300 km od miesta katastrofy, použili napríklad 3 milióny jenov na ochranu, pozorovanie a rátanie korytnačiek. Ministerstvo pre sociálne záležitosti však rozdelenie financií obhajovalo slovami: "Peniaze boli distribuované po celej krajine pre dobrú vec."
Denník ďalej zistil, že z "núdzových" prostriedkov financovali v prefektúre Aichi napríklad výrobu sprievodcu reštauráciami a v prefektúre Mie výrobu letákov podporujúcich bezpečné používanie internetu a mobilných telefónov. Na severozápade ostrova Honšú zasa peniaze investovali do výroby maskota propagujúceho mesto Jamaguči, zatiaľ čo prefektúra Tottori sa rozhodla peniaze utratiť na podporu tanečnej a speváckej skupiny.
Následkom silného zemetrasenia a prívalovej vlny tsunami zomrelo v marci 2011 v krajine 18 000 ľudí. Celé pobrežie bolo zničené, stovky tisícov ľudí ostali bez domova. Následná katastrofa jadrovej elektrárne spôsobila uzavretie širokej oblasti v jej okolí.
Vláda premiéra Šinzu Abeho plánuje investovať v nasledujúcich 5 rokoch 25 biliónov jenov na rekonštrukciu oblasti postihnutej katastrofou vrátane budovania nových domov a verejných zariadení. Viac ako polovicu týchto peňazí chce získať prostredníctvom zvýšených daní.