RÍM - Taliansky stredoľavý politik Enrico Letta dnes oficiálne prijal úrad premiéra a po rozhovoroch so straníckymi lídrami predložil prezidentovi Giorgiovi Napolitanovi aj zoznam ministrov svojej širokej koaličnej vlády. Informovali o tom tlačové agentúra DPA, Reuters a AP.
Nová vláda, ktorá podľa očakávania bude mať podporu naprieč celým straníckym spektrom, má zložiť slávnostnú prísahu v nedeľu o 11.30 h SELČ. Podporujú ju najväčšie strany naľavo aj napravo od stredu. Hlasovanie parlamentu o vyslovení dôvery novému kabinetu sa má začať začiatkom budúceho týždňa, zrejme už v pondelok 29. apríla.
Stredoľavo orientovaný politik Letta (46) predtým súhlasil s prijatím premiérskeho kresla len "s rezervou", keďže najprv si chcel preveriť, či bude mať potrebnú podporu v parlamente. Ak nová vláda získa dôveru v oboch komorách parlamentu, ako sa očakáva, jej uvedenie do úradu formálne ukončí týždne trvajúcu politickú patovú situáciu v Taliansku. Tá nasledovala po februárových parlamentných voľbách, ktoré sa skončili v slepej uličke, pretože žiadna zo strán nezískala väčšinu.
Nový, omladený kabinet bude mať 21 ministrov a značný počet žien. Letta dnes prezidentovi Napolitanovi predložil zoznam ministrov kabinetu, medzi ktorými bude aj jeden z najbližších spojencov bývalého premiéra Silvia Berlusconiho a bude zastávať funkciu vicepremiéra. Letta spresnil, že tajomník Berlusconiho strany Ľud slobody (PdL) Angelino Alfano bude podpredsedom vlády a tiež ministrom vnútra. Generálny riaditeľ talianskej centrálnej banky Bank of Italy Fabrizio Saccomanni prevezme vplyvné ministerstvo hospodárstva a ministerkou zahraničných vecí sa stane bývalá eurokomisárka Emma Boninová.
Neľahkú úlohu ministerky spravodlivosti prevezme Anna Maria Cancellieriová. V novom kabinete bude prvýkrát černoška, Cecile Kyengeová, narodená v Konžskej demokratickej republike (KDR). Bude slúžiť ako ministerka pre rovnosť príležitostí. Vláda má podporu Lettovej stredoľavej Demokratickej strany (PD), ako aj Berlusconiho konzervatívnej PdL a centristov vedených odchádzajúcim premiérom Mariom Montim.
Protestné Hnutie piatich hviezd (M5S) satirika Beppeho Grilla, ako aj protiprisťahovalecká Liga Severu a malé krajne ľavicové i krajne pravicové strany už skôr vyhlásili, že zostanú v opozícii. PD, PdL a M5S získali vo februárových parlamentných voľbách každá približne štvrtinu hlasov, pričom stredoľavá koalícia porazila Berlusconiho konzervatívne zoskupenie len veľmi tesne.
Lette sa zaviazal, že do centra svojho vládneho programu dá ekonomickú a politickú reformu. "Politická vláda je jedinou možnou vládou, rozhodujúcou v záujme krajiny a Európy," uviedol prezident Napolitano, ktorý predtým vymenoval Montiho za šéfa neutrálnej technokratickej vlády, a to po odstúpení Berlusconiho v roku 2011, keď sa Taliansko dostalo pod drobnohľad nervóznych finančných trhov.