Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Ponuka EÚ pre Cyprus stále platí, v kríze pomáha aj cirkev

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: airmic.com)

NIKÓZIA - Zotrvanie Cypru v eurozóne je v záujme Európskej únie a finančná pomoc vo výške 10 mld. eur je stále na stole, napriek tomu, že cyperský parlament odmietol jednu z jej podmienok. Vyhlásili to v utorok predstavitelia bloku.

 "Ponuka zo strany eurozóny a Eurogroup naďalej platí. Lopta je teraz na cyperskej strane ihriska," povedal reportérom šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jeroen Dijsselbloem.

Dodal, že rozhodnutie cyperských zákonodarcov nepodporiť jednorazové zdanenie bankových vkladov "hlboko ľutuje", ale že objem pomoci a jej podmienky dohodnuté v Bruseli sa nezmenili. "Najväčšie majetky na Cypre sa nachádzajú v jeho bankách a banky majú problémy, takže sa tým budeme musieť zaoberať," vyhlásil Dijsselbloem, priznal však, že Nikózia si teraz sama musí určiť, kde vezme financie, ktoré podľa podmienok pomoci potrebuje.

Sklamanie vyjadril aj člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky Ewald Nowotny, podľa ktorého by Nikózia mala prejavovať väčšiu disciplínu. "Je v záujme eurozóny, a samozrejme v záujme všetkých jej členských štátov, aby Cyprus v menovej únii zotrval. Treba však povedať aj to, že členstvo v eurozóne si vyžaduje aj istú mieru disciplíny a ochotu reagovať racionálne," povedal Nowotny v rozhovore pre rakúsku televíziu ORF. Dodal, že požiadavka na účasť sporiteľov na finančnej pomoci krajine bola výnimočným krokom pre neobvykle veľký bankový sektor na ostrove.

Cyperskí poslanci v utorok drvivou väčšinou neschválili vládny návrh na vyrubenie špeciálnej jednorazovej dane na vklady v bankách. Tento kontroverzný krok bol podmienkou medzinárodných veriteľov na uvoľnenie finančnej pomoci vo výške 10 mld. eur, ktorú Nikózia dojednala cez víkend v Bruseli. Už po jej zverejnení sa však ozývali hlasy proti zdaneniu všetkých sporiteľov a politické strany ostrovného štátu deklarovali svoj nesúhlas s opatrením. Po jeho neschválení bude vláda musieť nájsť iný spôsob, ako získať 5,8 mld. eur, ktoré sa zdanením mali vybrať ako spoluúčasť na záchrane.

Pomoc štátu v kríze ponúka i cirkev

Hlava vplyvnej pravoslávnej cirkvi na Cypre arcibiskup Chryzostom II. v stredu ponúkol štátu pomoc pri riešení finančnej krízy, ktorá sa vyostrila po tom, ako parlament odmietol dohodu o medzinárodnom úverovom programe predpokladajúcu mimoriadne zdanenie vkladov v cyperských bankách. Podľa vyhlásenia náboženského vodcu po stretnutí s prezidentom Níkosom Anastasiádesom, ktoré sa uskutočnilo niekoľko hodín po hlasovaní, dáva cirkev "celý svoj majetok k dispozícii krajine, aby zabránila pádu ekonomiky". Chryzostom ponúka založenie rozsiahleho cirkevného majetku, aby mohla nakúpiť vládne dlhopisy. Odmietol pritom odhadnúť, koľko peňazí by mohol takýmto spôsobom štát získať.

Pravoslávna cirkev je na Cypre najväčším vlastníkom pôdy a má takisto podiely v širokej škále podnikov. Celková hodnota cirkevného majetku sa odhaduje na niekoľko desiatok miliónov eur. Cyperská vláda momentálne potrebuje získať 5,8 miliardy eur, zatiaľ čo ďalších 10 miliárd by mali poskytnúť ostatné krajiny Európskej únie, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond. Medzinárodná pomoc je však neistá po utorňajšom odmietnutí podmienky v podobe uvalenia mimoriadnej dane na bankové vklady. Anastasiádes má v stredu naplánované stretnutie so straníckymi lídrami, s ktorými sa bude snažiť vytvoriť "plán B" a zachrániť tak štát pred bankrotom.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu