ŠTOCKHOLM - Dali by ste svoje dieťa zdriemnuť si na mráz? Väčšina rodičov vo Švédsku by dlho nerozmýšľala. Pre nich to je súčasť každodenného života, napísal britský spravodajský server BBC. V Štokholme sa tento rok v zime denné teploty pohybujú okolo mínus päť stupňov Celzia, vonku však stále môžete vidieť kočíky s deťmi, ktoré rodičia nechali, aby si zdriemli.
Pri prechádzkach po zasneženom meste tak človek narazí na kočíky postávajúce jeden vedľa druhého pred kaviarňami, v ktorých rodičia popíjajú latté. Ak je človek na návšteve a jeho dieťa začne byť ospalé, je možné, že hostitelia mu miesto spálne ponúknu záhradu alebo balkón.
"Myslím si, že je pre ne dobré, keď sú na čerstvom vzduchu čo najdlhšie," hovorí Lisa Mardonová, matka troch detí zo Štokholmu. "Hlavne teraz v zime, keď je okolo veľa chorôb ... deti sú potom zdravšie". Jej najmladší potomok Alfred má dva roky a Lisa ho necháva spať vonku pol hodiny denne. Keď bol menší, spal tam dvakrát denne.
O poslednú módu pritom nejde. Lisina matka Gunilla (61) hovorí, že keď bola Lisa malá, robila to isté. Lisinho otca Petra jeho matka dávala spať von v 50. rokoch minulého storočia. Doma ho nechávala, len keď teplota klesla k mínus desiatim.
Spať deti vonku necháva v súčasnosti väčšina švédskych stredísk dennej starostlivosti. V škôlke Förskolan Orren pri Štokholme spia vonku všetky deti do troch rokov. "Keď teplota klesne na mínus 15, kočíky prikrývame dekami," hovorí riaditeľka Britt Marie Carlzonová. "Minulý rok bolo pár dní, keď bolo 20 pod nulou. Kým deti spali, vzali sme na nejaký čas kočíky dovnútra, väčšinu času ale strávili vonku," dodáva.
Podľa teórie podporujúcej spánok vonku majú deti vystavené čerstvému vzduchu - či v lete alebo uprostred zimy - väčšiu nádej, že nedostanú kašeľ alebo nádchu. Byť celý deň v jedinej miestnosti s 30 ďalšími deťmi im neprinesie nič dobré.
Mnoho rodičov si tiež myslí, že ich deti vonku spia lepšie a dlhšiu dobu. Jedna výskumníčka vo Fínsku - dať si "šlofíka" na čerstvom vzduchu je totiž obľúbené vo všetkých severských krajinách - tvrdí, že má na základe prieskumu medzi rodičmi dôkazy, ktoré to podporujú. "Deti spia vonku zjavne dlhšie," konštatuje Marjo Tourulová. Kým v miestnosti cez deň zaspali na hodinu až dve, vonku to boli dve a pol až tri hodiny. "Dĺžku spánku pravdepodobne mohlo predĺžiť obmedzenie pohybu kvôli oblečeniu a chladné vonkajšie prostredie, v ktorom je možné dieťa zavinúť, bez toho aby sa prehrialo," hovorí. Podľa jej výskumu je mínus päť najlepšia teplota pre malé zdriemnutie na čerstvom vzduchu, aj keď niektorí rodičia, s ktorými hovorila, dávajú deti von dokonca pri mínus 30.
Ďalším veľkým obhajcom spánku pod holým nebom je šéf jednej zo skupín materských škôl Ur och Skur Martin Järnström, ktorý ale zdôrazňuje, že dieťa musí byť aj cez chladné počasie v teple. "Je veľmi dôležité, aby deti mali vlnu čo najviac pri tele, mali teplé oblečenie a teplý fusak," hovorí.