Nedeľa29. december 2024, meniny má Milada, Nátan, zajtra Dávid

Vojna s islamom v Afrike: Do konfliktu sa zapojilo aj Taliansko s Nemeckom!

Protesty proti francúzskemu armádnemu pôsobeniu v Mali
Protesty proti francúzskemu armádnemu pôsobeniu v Mali (Zdroj: SITA)

MALI - Vlády Nemecka a Talianska poskytnú pomoc malijskej a francúzskej armáde, ktoré sa snažia zastaviť islamistických povstalcov kontrolujúcich sever Mali a postupujúcich ďalej na juh krajiny.

Nemecko vysiela do Afriky dve dopravné lietadlá, aby pomáhali pri preprave jednotiek z krajín Hospodárskeho združenia krajín západnej Afriky (ECOWAS) do Mali. Ako dnes v Berlíne spresnil nemecký minister obrany Thomas de Maiziere, dve lietadlá typu C-160 sa vydajú na cestu do Afriky okamžite po doriešení technických detailov. Okrem toho Nemecko vyčlenilo pre Mali humanitárnu pomoc vo výške jedného milióna eur, určenú pre desiatky tisíc utečencov.

Pripravenosť talianskej vlády poskytnúť logistickú podporu leteckým operáciám v Mali dnes na pôde Senátu v Ríme vyjadril taliansky minister obrany Giampaolo Di Paola. Agentúra AP zdôrazňuje Di Paolove slová, že logistická podpora sa týka výlučne leteckej operácie, nie pozemnej ofenzívy. Francúzske jednotky v Mali začali v noci nadnes pozemnú operáciu proti islamistickým povstalcom napojeným na teroristickú sieť al-Káida, ktorí kontrolujú sever krajiny a začali postupovať na juh. Ako spresnil náčelník hlavného štábu francúzskej armády admirál Edouard Guillaud, francúzski vojaci sa do "priamych bojov" zapoja v priebehu niekoľkých hodín.

Francúzske vedenie sa pre intervenciu v Mali rozhodlo v obave, že po ovládnutí celého územia Mali islamistami by sa táto bývalá francúzska kolónia stala bázou a výcvikovým priestorom islamistov pre ich teroristické útoky na Západe. Agentúra AP konštatuje, že najnovší vývin v Mali svedčí o zmene postoja Francúzska, ktoré po začatí intervencie deklarovalo, že malijskej armáde a jej spojencom zo susedných afrických krajín, ktorí by jej mali prísť na pomoc, poskytne len podporu v podobe útokov stíhacích lietadiel na pozície povstalcov a logistické zabezpečenie.

Účasť vojakov poľskej armády na operácii Európskej únie v Mali nevylúčil dnes vo Varšave poľský minister obrany Radoslaw Sikorski. "Poľsko sa môže v Mali podieľať na výcvikovej misii EÚ," uviedol, ale zdôraznil, že poľská vláda zatiaľ neprijala nijaké rozhodnutie v tejto otázke. Predstavitelia členských krajín skupiny ôsmich priemyselne najrozvinutejších štátov sveta na svojom utorkovom stretnutí v Londýne v súvislosti s vývojom v Mali konštatovali, že "podstatné" je zastaviť ofenzívu islamistickej armády.

Mali, bývalá francúzska kolónia, v súvislosti s vývojom situácie v krajine požiadala Paríž o vojenskú pomoc proti islamistom blízkym al-Káide. Intervencia zahraničných jednotiek v Mali sa začala približne rok po tom, ako sa ozbrojenci z kmeňa Tuarégov a islamistickí povstalci zmocnili mesta Timbuktu a dvoch ďalších lokalít na severe Mali, kde odvtedy začali presadzovať zákony islamského práva šaría vrátane uplatňovania trestov ako bičovanie, kameňovanie či odtínanie končatín.

Agentúra AP pripomína, že islamisti zakázali aj hudbu vrátane zvonenia mobilov. Pôvodne chceli na obsadenom území s rozlohou väčšou ako Afganistan vyhlásiť nezávislý štát, ale od tohto zámeru upustili.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu