BRATISLAVA – Ruskí odborníci na počítačovú bezpečnosť odhalili zrejme najväčší kybernetický útok v histórii. Vírus s názvom Červený október, špehoval a okrádal vlády a ľudí o tajné a citlivé informácie od roku 2007. Zameriaval sa predovšetkým na ambasády, jadrové výskumné centrá, úrady dozerajúce na obchody s ropou a zemným plynom. Najviac zasiahnutá je východná Európa. Medzi napadnutými krajina sa uvádza aj Slovensko.
Najsofistikovanejšiu kybernetickú špionáž odhalili vo firme Kaspersky. Okrem klasických počítačov, môže vírus okrádať o dáta aj majiteľov smartfónov a dokáže dokonca vytiahnuť od užívateľov súbory, ktoré už boli v minulosti zmazané. Podľa odborníkov ide o unikát, keďže pri malware takéto niečo nikdy nezachytili. Nebezpečný je aj z toho pohľadu, že sa vie obnoviť aj po vymazaní z počítača.
Alan Woodward, z University of Surrey povedal pre BBC, že kradne predovšetkým dokumenty word, pdf, excel. Napadnuté počítače si údajne starostlivo vyberá a vyzerá to, že celá operácia bola vopred naplánovaná s jasným účelom.
"Hlavným cieľom útočníkov bolo získať citlivé dokumenty z napadnutých organizácií, ktoré zahŕňali geopolitickú inteligenciu, poverenia k prístupu k utajovaným počítačových systémov a dát z osobných mobilných zariadení a sieťových zariadení," uvádza sa vo vyhlásení Kaspersky.
Red October pomenovali podľa ruskej ponorky z románu Toma Clancyho Hon na červený október. Útočníci vytvoril viac ako 60 domén, cez ktoré spustili útok. Väčšina z nich bola založená v Nemecku a Rusku. Používa špecifickú techniku šifrovania súborov, ktorú využíva v súčasnosti NATO.