Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Počet migrantov na svete sa odhaduje na 214 miliónov

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

NEW YORK/ŽENEVA - Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) schválilo 18. decembra 1990 Medzinárodný dohovor o ochrane práv všetkých migrujúcich pracujúcich a členov ich rodín. VZ OSN tým zohľadnilo fakt, že počet migrujúcich ľudí sa z roka na rok zvyšuje. Medzinárodný deň migrantov pripomína každý rok 18. decembra.

Podľa informácií na stránke Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) sa počet migrantov vo svete odhaduje na 214 miliónov osôb. Percento migrantov sa mení od jednej krajiny k druhej. Vysoké je v takých štátoch ako Katar (87 percent), Spojených arabských emirátoch (70 percent), v Jordánsku (46 percent). Naopak, nízke percento migrantov je v Juhoafrickej republike (3,7 percenta), na Slovensku (2,4 percenta), Turecku (1,9 percenta), Japonsku (1,7 percenta), či v Rumunsku (0,6 percenta), uviedla IOM.

Európska komisia (EK) a IOM sa 9. novembra 2011 v Bruseli dohodli na posilnení vzájomnej spolupráce v oblasti migrácie a mobility. Komisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová a komisár pre rozvoj Andris Piebalgs podpísali s generálnym riaditeľom IOM Williamom L. Swingom rámcovú dohodu o spolupráci. V nej sa ustanovujú jednoduchšie a efektívnejšie metódy zmluvných rokovaní medzi EÚ a IOM. Dohoda sa vzťahuje na všetky činnosti, programy či projekty, ktoré riadi IOM a financujú sa alebo spolufinancujú sa zo zdrojov EÚ.

Na základe odporúčania Hospodárskej a sociálnej rady z 28. júla 2000 VZ OSN 4. decembra 2000 vyhlásilo 18. december za Medzinárodný deň migrantov. Zároveň VZ OSN zdôraznilo, že treba znásobiť úsilie s cieľom zaistiť dodržiavanie základných a ľudských práv všetkých migrantov.

S návrhom založenia dňa venovaného migrantom prišli už v roku 1997 filipínske a vôbec ázijské organizácie zaoberajúce sa danou problematikou. Svetová organizácia vyhlásením Medzinárodného dňa migrantov reagovala na jav sústavného zvyšovania počtu ľudí meniacich svoje sídlo.

Členovia VZ OSN v Medzinárodnom dohovore podčiarkli, že treba vyvinúť väčšie úsilie na zaistenie dodržiavania základných ľudských práv a slobôd pre všetkých migrantov, ktorí "vykonávali, vykonávajú a budú vykonávať prácu počas celého času migračného procesu", uvádza OSN na svojej webovej stránke.

Európa prijíma asi 15 miliónov imigrantov zo 175 miliónov prisťahovalcov na celom svete. Medzinárodný dohovor o ochrane práv všetkých pracujúcich migrantov a členov ich rodín vstúpil do platnosti 1. júla 2003.

Takmer vo všetkých štátoch žijú prisťahovalci a prakticky z každej krajiny ľudia pre rôzne dôvody odišli. Aj preto OSN vyzvala svoje členské štáty, mimovládne i ďalšie organizácie, aby si pripomenuli 18. december.

Rada Európy na svojej stránke konštatovala, že migrácia je ľudské právo, ktoré chráni protokol štyri Európskeho dohovoru o ľudských právach: "Každý človek má právo opustiť ktorúkoľvek krajinu vrátane svojej." Prirodzene, všetky štáty majú právo regulovať príchod zahraničných občanov na svoje územie a repatriovať nelegálnych prisťahovalcov do ich krajiny pri rešpektovaní zákonov v oblasti ľudských práv.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (International Organization for Migration, IOM) zaraďuje migráciu medzi najzávažnejšie otázky 21. storočia aj preto, lebo opúšťanie rodného a príchod do ďalšieho štátu sa stáva čoraz častejším javom. Migrácia nadobúda rozmery, aké nikdy predtým nemala.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu