BAMAKO - Malijský premiér Cheick Modibo Diarra oznámil dnes ráno svoju rezignáciu. Stalo sa tak niekoľko hodín po tom, ako ho zatkli vojaci, informovala agentúra Reuters.
Diarra informoval o svojom odstúpení vo vyhlásení vysielanom štátnou televíziou. Uviedol, že dnešným dňom končí aj celá vláda a dodal, že sa ospravedlňuje obyvateľom Mali.
Zatkli ho v pondelok večer, keď sa pokúšal opustiť krajinu a odcestovať do Francúzska. Uviedol to hovorca skupiny vojakov, ktorá sa chopila v marci moci. Skupina zostáva veľmi vplyvná, aj keď formálne prenechala po puči vládu civilistom.
Rezignácia premiéra komplikuje snahy o stabilizovanie západoafrickej krajiny, kde sú vojaci a politici rozdelení a kde sever okupujú islamistickí bojovníci napojení na al-Káidu. Premiéra Diarru previezli po zatknutí na vojenskú základňu pri hlavnom meste Bamaku. Premiér vyzýval na medzinárodnú vojenskú intervenciu na severe, s čím však vojaci nesúhlasili.
Francúzsko oboznámilo v pondelok Bezpečnostnú radu OSN s návrhom rezolúcie, ktorá by oprávnila rozmiestnenie Afričanmi vedeným síl s cieľom vyhnať al-Káidu a na ňu napojených militantov zo severu Mali. USA však presadzujú, aby vojaci najprv podstúpili výcvik pre boj v púšti, informovala agentúra AP s odvolaním sa na diplomatov v OSN.
Vysoký komisár OSN pre utečencov António Guterres varoval, že sever Mali "je jedným z potenciálne najexplozívnejších kútov sveta". Takmer 350.000 Malijčanov ušlo zo svojich domovov, 40 percent z nich prichýlili susedné krajiny. Podľa Guterresa pribúdajú správy o vážnom porušovaní ľudských práv od sexuálneho násilia a verbovania detí ku kameňovaniu a mrzačeniu ľudí podozrivých zo spáchania trestných činov.
Ministri zahraničných vecí Európskej únie v pondelok schválili plán na vyslanie výcvikovej vojenskej misie do Mali, ktorej účelom bude pomôcť vláde v Bamaku v boji proti separatistickým moslimským povstalcom na severe krajiny.