LONDÝN - Anglikánska cirkev aj naďalej odmieta vymenovávať za biskupov osoby ženského pohlavia.
O tejto otázke v utorok rozhodoval jej legislatívny orgán, 470-členná generálna synoda, ktorý zavedenie novej tradície odmietol. Hlasovanie dopadlo podľa očakávanie tesne. Hoci za ženy-biskupky hlasovalo až 324 členov synody a proti bolo len 122 duchovných, návrh neprešiel, keď mu na dosiahnutie dvojtretinovej podpory chýbalo len niekoľko hlasov. Vymenúvanie žien za biskupky pritom podporoval líder anglikánov Rowam Williams, ako aj jeho budúci nástupca Justin Welby.
Anglikánska cirkev sa odčlenila od rímskokatolíckej cirkvi v roku 1534, keď kráľ Henrich VIII. vyhlásil odtrhnutie cirkvi v Anglicku od spoločenstva so Svätým stolcom a sám sa vyhlásil za hlavu štátnej cirkvi. Dôvodom bol nesúhlas pápeža s jeho rozvodom. Keďže kráľ neposlúchol, pápež ho exkomunikoval. Henrich VIII. sa teda vyhlásil za hlavu cirkvi a udelil si povolenie na rozvod a následný sobáš.
Prvú biskupku vymenovali v roku 1989 v Spojených štátoch. Ženy na tomto cirkevnom poste pôsobia aj v Kanade, na Novom Zélande, na Kube a v Južnej Afrike. Podporu biskupkám vyslovilo v Británii viac ako 1000 veriacich, ktorí svoj apel na synodu zverejnili v pondelok v denníku Independent. "Z celého srdca veríme, že to je správna vec a teraz nastal na to ten správny čas. Musíme jasne ukázať, že si už viac nemyslíme, že ženy sú podradnejšie ako muži."
V denníku The Times zverejnilo minulý týždeň výzvu 325 duchovných anglikánskej cirkvi, ktorí vyjadrili s návrhom nesúhlas, pretože podľa nich to prinesie "hlboké rozdelenie v rámci cirkvi". "Biblia hovorí, a cirkev to tradične chápala, že muži a ženy sú si pred Bohom rovní, a predsa majú ženy inú, pomocnú úlohu v cirkvi," uviedli duchovní.