ATÉNY - Grécke odborové zväzy vyhlásili na stredu ďalší generálny štrajk, ktorý opäť paralyzoval život v krajine. Sprevádzať ho majú aj masové demonštrácie v uliciach gréckych miest, do ktorých sa majú zapojiť státisíce ľudí. Na bezpečnosť má len v Aténach dohliadať asi 5000 príslušníkov polície, keďže sa očakáva, že protesty už tradične prerastú do násilností. Všetko sa to deje iba deň potom, čo sa násilnosti odohrali v Madride. Tam policajti zranili 65 ľudí a zatkli 40 aktivistov.
Odborárom prekážajú pokračujúce úsporné opatrenia, ktoré sú podmienkou čerpania ďalších pôžičiek od Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu. Tie podľa posledného prieskumu verejnej mienky až 90 percent Grékov považuje za nespravodlivé, keďže podľa nich postihnú len najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva. "Platy, dôchodky a sociálne dávky sa za posledných dva a pol roka neustále znižujú a démon dlhu a deficitov zostáva neporaziteľný, stále si vyžaduje nové obete," uvádza sa v stanovisku dvoch najväčších odborových zväzov v krajine - Generálnej konfederácie gréckych pracovníkov (GSEE) a Konfederácie zväzov verejných zamestnancov (ADEDY). Členom oboch organizácií je až 50 percent gréckej pracovnej sily.
Štrajk postihne viaceré sektory a skomplikuje život miliónom Grékov. Letecké spoločnosti už hlásia meškanie viacerých liniek, v prístavoch nemôžu zakotviť lode a vlaky na viacerých tratiach vôbec nepremávajú. Do štrajku sa chcú zapojiť aj zamestnanci súkromného sektora a niektorí majitelia obchodov už ohlásili zatvorenie svojich prevádzok.
Vláda gréckeho premiéra Antónisa Samarása sa snaží presadiť škrty vo verejných výdavkoch v celkovej hodnote najmenej 11,5 miliardy eur, aby mohla od zahraničných veriteľov získať ďalšiu časť finančnej pomoci. Kritici však zastávajú názor, že ďalšie uťahovanie opaskov iba prehĺbi recesiu a ešte viac zníži schopnosť Grécka splácať svoje dlhy.