TOKIO - Lode japonskej pobrežnej stráže dnes vodnými delami odohnali približne 40 taiwanských rybárskych lodí sprevádzaných ôsmimi plavidlami taiwanskej pobrežnej hliadky z vôd v blízkosti sporných ostrovov vo Východočínskom mori, ktoré Japonsko považuje za svoje.
Deň po tom, ako Japonsko vznieslo sťažnosť kvôli podobnému manévru čínskych lodí, sa v ďalšom prejave pretrvávajúceho sporu o súostrovie Senkaku Japonsko vzoprelo Taiwanu. Lode taiwanskej pobrežnej stráže japonský zásah vodnými delami opätovali, nakoniec však všetky taiwanské plavidlá teritoriálne vody opustili.
Krajiny sa dlho nevedia dohodnúť na vymedzení práv na lov rýb v oblasti. Obe zhodne tvrdia, že zvrchovanosť nad ostrovmi - v čínštine nazývanými Tiao-jü - zdedili po Číne, ktorá si na ne tiež nárokuje. Peking a Tchaj-pej pritom obviňujú Japonsko z protizákonného prevzatia kontroly nad Senkaku v roku 1895.
Vzťahy medzi Čínou a Japonskom sa tento mesiac zhoršili po tom, ako Japonsko odkúpilo tri z ostrovov od súkromného vlastníka, pripomína agentúra DPA. V Číne zmena majiteľa vyvolala hromadné protijaponské protesty. Kvôli sporu o súostrovie a okolité vody, v ktorých by sa podľa predpokladov mali nachádzať aj zásoby ropy a zemného plynu, oba štáty odložili oslavy 40. výročia obnovenia vzájomných diplomatických vzťahov.
Čína dnes v prístave v meste Ta-lien v provincii Liao-ning na severnom pobreží Východočínskeho mora nasadila svoju prvú lietadlovú loď, ktorá by "mala pozdvihnúť celkovú akcieschopnosť čínskeho námorného loďstva... (a pomôcť Pekingu) účinne chrániť národné záujmy týkajúce sa suverenity, bezpečnosti a rozvoja," oznámilo čínske ministerstvo obrany.
Plavidlo zakúpili od Ukrajiny a následne prispôsobili. Podľa politických analytikov by malo slúžiť na výcvik a testovanie pred možným uvedením prvých čínskych lietadlových lodí vlastnej produkcie po roku 2015. Čína a Japonsko sa problém snažia riešiť diplomatickou cestou. Ďalšie rokovania ich predstaviteľov sa uskutočnia vo štvrtok v Pekingu.