WASHINGTON - Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu v stredu hlasovala za zrušenie reformy zdravotníctva z dielne administratívy Baracka Obamu, ktorú prezident považuje za jeden zo svojich najväčších politických úspechov.
Poslanci prijali zákon o zrušení reformy v pomere hlasov 244 ku 185. Reforma, ktorá zavádza povinné zdravotné poistenie, je pre opozičnú Republikánsku stranu aj dva roky po jej schválení terčom tvrdej kritiky. Zrušenie musí teraz schváliť aj Senát, v ktorom však majú na rozdiel od snemovne väčšinu demokrati. Predpokladá sa preto, že návrh v hornej komore Kongresu neprejde.
Reforma z dielne Obamovej administratívy má v nasledujúcich rokoch zvýšiť podiel zdravotne poistených občanov v aktívnom veku na 95 percent a zastaviť prudko rastúce náklady na zdravotnú starostlivosť. Zatiaľ čo Obama hovorí o splnení dlhoročných túžob bežných Američanov, odporcovia sú pobúrení a vyhlasujú, že ide o nebývalý príklad zneužitia moci v prospech legislatívy, ktorá podporí sociálny parazitizmus a zaťaží daňových poplatníkov.
Spojené štáty sú jedinou vyspelou demokraciou sveta, ktorá v súčasnosti nemá systém povinného zdravotného poistenia.