LAGOS – Najmenej 153 ľudí zahynulo v nedeľu v Nigérii na palube lietadla, ktoré sa zrútilo na dvojposchodovú budovu v najľudnatejšom meste Lagos. Podľa úradov citovaných agentúrou AP neprežil nešťastie v lietadle nikto. Nie je jasné, či si katastrofa vyžiadala ďalšie obete v zasiahnutom dome. Nigérijský prezident Goodluck Jonathan vyhlásil trojdňový štátny smútok a zrušil svoj oficiálny program, uvádza agentúra AFP.
Zasahujúci záchranári vyťahovali podľa televízie CNN z trosiek zväčša zhorené obete. Kým predok lietadla sa zaboril priamo do dvojposchodového domu, zvyšok stroja zasiahol aj okolité budovy. Najmenej tri z nich po páde lietadla horeli. Záchrannú akciu sledovalo niekoľko tisíc zvedavcov.
Svedkovia uviedli, že videli, ako lietadlo vrazilo do budovy a vybuchlo. Podľa niektorých pred zrážkou zasiahlo elektrické vedenie. Presný počet mŕtvych zatiaľ nebolo možné určiť.
„Dav zošalel. Záchranári sa ani nemôžu dostať k troskám,“ uviedol pre Reuters prizerajúci sa taxikár. „Počuli sme mohutnú explóziu. Najprv sme si mysleli, že to bol kanister s benzínom,“ povedal reportér miestneho denníka Timothy Akinyela. „Potom sme ale počuli niekoľko ďalších výbuchov a všetci začali utekať. Bolo to hrozné. Vládol tu zmätok a všetci kričali,“ dodal.
Na miesto nešťastia na lagoskom predmestí Iju zasahovali dve hasičské vozidlá a 50 ľudí. Agentúry citujúce šéfa nigérijského úradu pre civilné letectvo Harolda Demurena sa zatiaľ nezhodujú v tom, či lietadlo v čase pádu štartovalo alebo pristávalo. Podľa očitých svedkov stroj letel dlho nízko, až kým narazil do domu. Podľa niektorých zdrojov bolo na palube 147 pasažierov a šesť členov posádky.
.
Letecká spoločnosť Dana Air, ktorá začala prevádzku v roku 2008, disponuje podľa svojich stránok iba staršími americkými lietadlami McDonell Douglas MD-83, ktoré môžu mať kapacitu okolo 155 cestujúcich. Tieto lietadlá začali lietať v roku 1984 a posledný stroj bol predaný priamo výrobcom v roku 1999.
Zábery z havárie v Lagose: