BELEHRAD - Rituálnou päťnásobnou vraždou náhodne vybraných obetí pri macedónskom hlavnom meste Skopje chceli albánski extrémisti vyvolať nové nepokoje medzi Macedóncami a Albáncami, napísal v utorok belehradský denník Večernje Novosti na svojej webovej stránke s odvolaním sa na vyhlásenia tamojších bezpečnostných analytikov.
Aj keď táto provokácia v podobe zavraždenia štyroch Macedóncov vo veku okolo 20 rokov a ďalšieho 45-ročného muža nedosiahla želaný efekt, odborníci na boj proti terorizmu upozorňujú, že nie je dôvod na optimizmus. Rituálna vražda totiž môže byť začiatkom novej krízy na Balkáne, napísali Novosti. "Pôsobivá poprava nevinných obetí je klasickým 'podpisom' al-Káidy, ktorým dáva na známosť, že výchova kritickej masy tamojších fanatikov a ich duchovné zjednotenie bolo ukončené," povedal bosniansky expert na boj proti terorizmu Dževad Galijaševič.
"Ďalším krokom je fyzické zjednotenie teritórií na balkánskej trase - 'zelenej priečky' - oblasti pod kontrolou islamských extrémistov od Krymu po Bosnu a Hercegovinu," dodal. Bosnianski extrémisti podľa Galijaševiča požiadajú Srbsko o vytvorenie regiónu Sandžak s moslimskou väčšinou. Súčasne sa zvýši tlak na centralizáciu Bosny a zrušenie Republiky Srbskej (RS) ako "genocídneho výtvoru", uviedli Novosti. Silnieť budú albánske ašpirácie voči južnému Srbsku, Macedónsku, Čiernej Hore a Grécku.
Podľa tohto scenára zachváti náboženská radikalizácia aj Bulharsko, kde Turci požiadajú o teritoriálnu autonómiu na území Rodop. "V súlade s týmto plánom je aktuálny pokus o vyvolanie nepokojov v Macedónsku v nádeji, že sa doň aktívne zamiešajú vplyvné islamské krajiny, ktoré majú nároky voči Balkánu," upozornil Galijaševič. "Hlavnými sponzormi sú Irán, ktorý podporuje Albáncov, Turecko, ktoré stojí za Bosniakmi, a Saudská Arábia, ktorá podporuje všetkých, ktorí sú extrémistickí," dodal analytik.
Ako upozornil, najkonzervatívnejšie podoby islamu - známe ako wahhábizmus či salafizmus - už nie sú "dovoznou ideológiou" na Balkáne, kam sa dostali prostredníctvom mudžáhidov či "humanitárnych organizácií", ktoré predstavovali masku pre financovanie vojny v Bosne a Hercegovine. Bohaté arabské krajiny, predovšetkým Saudská Arábia, neľutovali stámilióny dolárov na vytvorenie autentických balkánskych wahhábistov, ktorí neuznávajú ani jeden zákon či spoločenskú normu okrem stredovekej interpretácie islamského práva šaría.
"Vzorec prieniku radikálneho islamu je rovnaký v Bosne, v Kosove, v Macedónsku, a obávam sa, že niečo podobné bude čoskoro nasledovať aj v Čiernej Hore," povedal Galijaševič. "Inštruktori wahhábizmu najprv všetkými prostriedkami, predovšetkým peniazmi a násilím, bojovali za to, aby na svoju stanu pritiahli potrebný počet moslimov, následne si vybrali tých najmilitantnejších a posielali ich ako mudžahídov na bojiská. Tí, ktorí sa vrátili, sa stali učiteľmi vojny, čo je prípad aj vrahov zo Skopje," dodal analytik.
"Euroatlantické sily, ktoré údajne bojujú proti islamskému terorizmu, ani prstom nepohli v záujme toho, aby mu zabránili v bývalej Juhoslávii," podotkol Galijaševič. "Naopak, oni ho podporovali kedykoľvek to vyhovovalo ich potrebám a vzájomnej rivalite. Obávam sa, aby Nemecko a Amerika svojou politikou neprestajného vydierania a izolácie nevyvolali ďalší chaos v balkánskych štátoch, malých, chudobných a vzájomne nedôverčivých, ktoré nie sú schopné vytvoriť efektívnu obranu proti terorizmu," povedal.
Srbský expert pre otázky bezpečnosti Milan Mijalkovski sa domnieva, že napriek zmierlivým frázam o mieri a stabilite v regióne zostáva Balkán aj naďalej tradične nestabilný - predovšetkým to platí pre Bosnu, Čiernu Horu, Macedónsko a Srbsko. "V tejto neintegrovanej časti Balkánu už dve desaťročia prebieha špecifická agresia radikálnych islamistov. Relevantné fakty poukazujú na to, že dodnes prijalo extrémistické islamské učenie 500.000 balkánskych moslimov - Bosniakov i Albáncov, a že 5000 z nich je pripravených podieľať sa na teroristickej činnosti, napriek tomu sa toto nebezpečenstvo marginalizuje alebo úplne ignoruje," varoval Mijalkovski.
Bezpečnostní experti tvrdia, že medzi príslušníkmi balkánskej al-Káidy sú najprimitívnejší a najukrutnejší albánski teroristi z územia Kosova, juhu centrálneho Srbska a Macedónska, uviedli Novosti. "Oni sú špecifický balkánsky prípad, miešajú militantný islam s albánskym separatizmom," zdôraznil Mijalkovski. "Práve preto albánski mudžáhidi úmyselne vykonali útok pri Skopje pred Veľkou nocou, aby vyvolali masovú revoltu a pomstu Macedóncov, čo by bol popud na to, aby sa do toho zamiešali všetci extrémisti z Albánska, Kosova i juhu stredného Srbska. Podľa pravidiel džihádu by na pomoc albánskym mudžáhidom okamžite musela prísť aj balkánska sieť al-Káidy, a potom aj z ostatných krajín. Základným cieľom je rozdelenie Macedónska, ale takýto konflikt by prerástol do balkánskej vojny," upozornil expert.
Balkán sa považuje za základňu tzv. "bielej al-Káidy" v Európe, z ktorej v uplynulých rokoch vzišlo viacero teroristických skupín, pôsobiacich na globálnej úrovni, napísali Novosti. V októbri 2005 bola v Bosne a vo Švédsku odhalená teroristická skupina Mirsada Bektaševiča s väzbami na al-Káidu v Iraku. Misia NATO v Kosove (KFOR) odhalila Samedina Djezairiho, jedného z bývalých veliteľov Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), ako príslušníka tzv. "Armády Alaha" a jedného z kľúčových organizátorov marcového pogromu kosovských Srbov v roku 2004, napísali Novosti. Ubeid Gashi, bývalý príslušník jednotky mudžáhidov v Kosove, ako vlastník rozhlasovej stanice v Kosovskej Mitrovici 17. marca 2004 odvysielal nepravdivú správu o tom, že Srbi zabili tri albánske deti. Tým sa spustili rozsiahle etnické čistky voči Nealbáncom v Kosove a ničenie domovov a srbských kultúrno-historických pamiatok, pripomenul denník.