PRAHA - Protivládna demonštrácia, ktorá sa dnes konala na Václavskom námestí, okolo 14:30 skončila prečítaním spoločného stanoviska, v ktorom účastníci požadovali demisiu vlády.
Šef odborárov Dufek hrozil generálnym štrajkom
Šéf Asociácie samostatných odborov (ASO) Bohumír Dufek už predtým pohrozil aj generálny štrajkom. Podľa odhadov polície sa protestu zúčastnilo 80 tisíc až 90 tisíc ľudí. Povedala to hovorkyňa polície Eva Kropáčová. Odborári však počet účastníkov odhadli na 120 tisíc, niektoré odhady hovorili až o 150 tisíc ľuďoch. Akcia sa zaobišla bez väčších incidentov.
Demonštrácia trvala asi 2,5 hodiny, ukončilo ju spoločné stanovisko, ktoré prečítal Josef Středula z odborového zväzu KOVO. Členov vlády v ňom označil za nedôveryhodných, nerešpektovaných a nemúdrych a vládne reformy za antisociálne. V stanovisku tiež vyjadril požiadavku za zastavenie reforiem, odstúpenie vlády a vyhlásenie predčasných volieb.
Demonštranti na záver štrngali kľúčmi
Demonštrácia sa odohrávala za ohlušujúceho rámusu. Desiatky tisíc ľudí rečníkom z radov odborových predákov búrlivo aplaudovali, centrom mesta opakovane znel súhlasný rev, protestný piskot a hromadné: Demisiu! Na záver ľudia štrngali kľúčmi.
Predák Českomoravskej konfederácie odborových zväzov (ČMKOS) Jaroslav Zavadil vo svojom prejave kritizoval vládu premiéra Petra Nečasa (ODS) za dôchodkovú aj zdravotnícku reformu, štátny rozpočet aj spôsob, aký zvolila pre boj s korupciou. "Nečakal som takú účasť, ale dnes je tu 120 tisíc ľudí. Je to najväčší protest od roku 1989, tak si to, vláda, zapíš za uši," povedal Zavadil.
Ak by sa jeho odhady počtu potvrdili, bola by táto demonštrácia najväčšia od protestu v roku 1997, kedy odbory účasť odhadli tiež na 120 tisíc ľudí. Podľa polície však bola účasť vtedy aj dnes o niečo menšia.
Hlavným organizátorom dnešného protestu bol ČMKOS, hlavný odborový zväz v krajine, ktorý združuje 30 zväzov s takmer pol miliónom členov. Protestu sa ale zúčastnili aj ďalšie odborové zväzy a zástupcovia občianskych združení, organizácií, profesijných zväzov, seniorov či telesne postihnutých. Z desiatich miliónov obyvateľov ČR tvoria zamestnanci, ktoré odbory predovšetkým reprezentujú, 3,7 milióna ľudí. Ďalšou veľkou skupinou sú starobní aj invalidní dôchodcovia, ktorých bolo koncom roka 2012 v krajine 2,8 milióna.
Zavadil tiež odmietol tvrdenie, že by dnešná demonštrácia bola politická. "Je to demonštrácia sociálna, ku ktorej viedli výsledky reforiem Nečasovej vlády," vyhlásil odborový predák. Podľa neho súčasná vládna politika najviac škodí nezamestnaným a chorým ľuďom. "Vláda devastuje štátne štruktúry a ponižuje bezbranných svojimi asociálnymi reformami. Sľubovala rozpočtovú zodpovednosť, ale namiesto toho sa zadĺženosť štátu zvyšuje," uviedol Zavadil.
K masovému protestu sa vyjadril aj premiér Nečas
Premiér Petr Nečas (ODS) počas demonštrácie zaslal médiám vyhlásenie, v ktorom uviedol, že rešpektuje právo občanov vyjadriť svoj názor demokratickou formou. "Sme v slobodnej krajine a súčasťou Európy, kde sú podobné protesty bežné. Odmietam však politizáciu akcie odborov, ktorú predstavitelia ČSSD a KSČM zneužívajú pre svoju predvolebnú kampaň," uviedol premiér, ktorý chce aj naďalej pokračovať v rozpočtovo zodpovednej politike znižovania zadlžovania štátu. "Chceme o nej diskutovať aj s odbormi, a nie je to vláda, kto tieto rokovania bojkotuje," uviedol premiér. Na demonštrácii sa organizovane zúčastnili aj predstavitelia opozičných ČSSD a KSČM.
Aj podľa ministra financií Miroslava Kalouska (TOP 09) bol dnešný protest odborov politický. Kalousek to popoludní povedal Českému rozhlasu. "Vláda bude pokračovať, keď pretrvá parlamentná väčšina," uviedol Kalousek a dodal, že škrty znižujú príjmy, ale sú nutné.
Zavadil pripomenul súčasné rozpory vo vládnej koalícii a kritizoval vládny boj proti korupcii. "Sľubovali boj s korupciou a ako to dopadlo? Korupcia zachvacuje ich strany i celú spoločnosť," povedal.
Podľa Dufka nastal čas, aby odbory republiku zachránili samy. "Potrebujeme novú ústavu, ktorá bude slúžiť občanom, a nie len politikom a ich kmotrom. Ústavu, ktorá by zabránila tunelovaniu," povedal.
Pochod sa podľa polície zabobišiel bez incidentov
Polícia nezaznamenala počas demonštrácie žiadne väčšie incidenty. "Pochod prešiel mestom v úplnom pokoji, došlo iba k potýčke vo vestibule metra," povedala policajná hovorkyňa Eva Kropáčová. Dvaja ľudia pri potýčke utrpeli ľahké zranenia, polícia prípad vyšetruje.
Podľa hovorkyne pražskej záchrannej zdravotnej služby Jiřiny Ernestovej záchranári na demonštrácii ošetrili do 14:30 desať ľudí, nikto z nich však nechcel previezť do nemocnice.