BRATISLAVA - Preslávená budova Opery v austrálskom Sydney a miestny most Harbour Bridge patrili medzi prvé slávne objekty, ktoré na hodinu potemneli v rámci tohtoročnej svetovej akcie Hodina Zeme. V desiatkach krajín sveta sa postupne na hodinu zahalili do tmy tisíce miest a obcí, aby pripomenuli potrebu úspor energie a neblahý vplyv človeka na životné prostredie. O 20:30 sa k akcii pripojila aj Bratislava či Poprad.
Svetlo sa v rámci Hodiny Zeme nevypína po celom svete naraz, ale podľa rytmu časových pásiem. V každom mieste na svete sa mohli dobrovoľníci k akcii pripojiť úderom pol deviatej miestneho času a vytrvať do pol desiatej večer.
Úplne prvou významnou stavbou, ktorej osvetlenie zhaslo, bol najvyšší novozélandský mrakodrap Auckland Sky Tower. O hodinu neskôr nasledovali monumenty v Sydney. Neskôr na hodinu zhasli aj veľké veže v Tokiu, taiwanský mrakodrap Tchaj-Pej 101, Veľký čínsky múr či malajziský mrakodrap Petronas Tower.
Po Ázii sa svetlá vypli v Dubaji, v Paríži, kde potemnela okrem iného Eiffelova veža alebo Elyzejský palác, vo Vatikáne kupola baziliky svätého Petra a v Londýne Buckinghamský palác.
Kampaň sa zrodila v roku 2007 v Austrálii, kde bola len iniciatívou jedného mesta. Vďaka aktivite ekológov sa však akcia prostredníctvom sociálnych sietí rozšírila do celého sveta. Podľa organizátora kampane, Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), je Hodina Zeme najväčším prejavom svetovej podpory boja proti znečisteniu planéty plynmi so skleníkovým efektom.