NAÍ DILLÍ - Severnú časť Indie vrátane hlavného mesta Naí Dillí v pondelok zasiahlo stredne silné zemetrasenie, ktoré vystrašilo tamojších obyvateľov. Podľa prvých správ si však nevyžiadalo žiadne zranenia alebo vážnejšie škody.
Podľa informácií Úradu pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS), ktorý sleduje zemetrasenia na celom svete, otrasy s magnitúdou 5,2 zaznamenali o 13:11 miestneho času (8:41 SEČ) v metropole Dillí a na území priľahlého štátu Harijána. Epicentrum sa nachádzalo necelých 50 kilometrov severozápadne od hlavného mesta, kde sa na približne 30 sekúnd rozkývali budovy. Pracovníkov v kanceláriách zemetrasenie prekvapilo v čase obeda a mnohí z nich zareagovali útekom na ulicu.
Obyvatelia Dillí iba nedávno absolvovali celoplošné cvičenie, ktoré ich malo pripraviť na situáciu po ničivom zemetrasení. Akcia v polovici februára bola najrozsiahlejšou svojho druhu vo vyše 16-miliónovej aglomerácii, ktorá sa nachádza blízko aktívnych tektonických zlomov a v budúcnosti sa tak zrejme nevyhne silnejším otrasom.
Dillí v takom prípade musí rátať so značnými škodami a stratami na životoch, keďže zástavbu tvoria prevažne chatrné domy a úzke ulice. Podľa oficiálneho odhadu by mohlo zemetrasenie s magnitúdou okolo 7 spôsobiť väčšie škody až na 90 percentách budov v Dillí. Napriek tomu v meste každoročne pribúdajú bytovky postavené z podradného materiálu, s počtom podlaží prekračujúcim zákonné limity a bez preverenia odolnosti voči otrasom.
Dillí zasiahlo silnejšie zemetrasenie naposledy v marci 1999, keď otrasy s epicentrom v Himalájach zanechali škody na mnohých budovách. Geológovia tvrdia, že v rovnakom zlome odvtedy vzniklo dostatočné napätie na to, aby pri jeho uvoľnení vzniklo zemetrasenie s magnitúdou 8,7.