ATÉNY - Grécko čaká v marci neriadený štátny bankrot, ak si táto silne zadlžená krajina nezaistí pokračovanie medzinárodnej úverovej pomoci. Uviedol to včera podľa agentúry AP grécky premiér Lukas Papadimos. Varoval, že bez uskutočnenia významných reforiem Grécko nezíska ďalšiu časť predvlani dohodnutého záchranného úveru.
Rozhodnutia prijaté v najbližších niekoľkých týždňoch podľa premiéra určia, či Grécko zostane v eurozóne, alebo sa vráti k svojej starej mene drachme. Hovorca gréckej vlády už v utorok varoval, že Grécko bude musieť eurozónu opustiť, ak si nezabezpečí druhý medzinárodný záchranný program v objeme 130 miliárd eur. Tento program bol dohodnutý vlani v októbri, jeho konečná podoba však ešte nebola schválená.
Grécko sa predvlani v máji stalo prvou krajinou eurozóny, ktorá požiadala o medzinárodnú finančnú pomoc. S Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom sa Atény dohodli na podmienkach čerpania trojročného úveru v objeme 110 miliárd eur. Druhý 130-miliardový záchranný program s účasťou súkromných investorov si Grécko vlani dohodlo po tom, čo sa ukázalo, že prvý úver nebude Aténam stačiť.
Papadimos už vo svojom novoročnom prejave uviedol, že Grécko musí pokračovať v reformách, aby sa udržalo v eurozóne. Grécko už zaviedlo mnohé úsporné opatrenia, aby dostalo pod kontrolu schodok svojho rozpočtu. Hovorca vlády v utorok upozornil, že možno budú potrebné ďalšie opatrenia, napríklad zavedenie nových daní. Vládne úspory a nové dane však v Grécku v minulosti vyvolali masové protesty odborov a obyvateľov krajiny.