BRUSEL - Belgické parlamentné strany sa dnes dohodli na rozpočte pre budúci rok, ktorý má znížiť štátny deficit na 2,8 percenta hrubého domáceho produktu. Podľa tlačových agentúr sa tak otvorila aj cesta k vzniku novej vlády, na ktorú sa čaká už poldruha roka.
Doteraz znepriatelené politické bloky rozdelené na flámsku a valónsku koalíciu sa dohodli na kompromise iba niekoľko hodín po tom, čo agentúra Standard & Poor 's podľahla pesimistickejšiemu odhadu ďalšieho výkonu belgického hospodárstva a znížila rating tejto krajiny z AA na AA +. Agentúra to zdôvodnila obavami práve z ďalšieho zvyšovania už tak vysokého štátneho dlhu pod tlakom slabej európske ekonomiky a finančného trhu.
Politické strany sa tiež dohodli na tom, že pre rok 2015 pripraví dokonca vyrovnaný rozpočet.
Dohodu uvítal belgický kráľ Albert II., Ktorý požiadal šéfa socialistov Elia Di Rupa, aby pokračoval v rokovaniach o zostavení novej vlády.
Otázka rozpočtu bola poslednou vážnejšiou prekážkou pre sformovanie kabinetu, pretože vyjednávačom sa už podarilo vyriešiť niekoľko sporných bodov, týkajúcich sa najmä ústavných zmien.
O vláde rokuje šesť strán: tri flámske a tri valónske. Belgicko so zhruba 10,5 milióna obyvateľmi tvoria dve hlavné jazykové komunity. Väčšinoví Flámi, ktorí žijú najmä na bohatšom severe, predstavujú zhruba 60 percent obyvateľstva. Frankofónni Valóni obývajú juh krajiny a tvoria väčšinu populácie v Bruseli. Obe jazykové komunity majú vlastné politické strany. Ich regióny majú značnú autonómiu. Práve otázky ďalšieho posilnenia právomocí i peňazí pre regióny patrili k hlavným dôvodom sporov, ktoré dlhodobo Belgicku sužujú.