RÍM - Taliansky premiér Silvio Berlusconi (75) odstúpi zo svojho postu po schválení ekonomických reforiem, ktoré požaduje Európska únia. Predseda vlády to oznámil na stretnutí s prezidentom Giorgiom Napolitanom a informovala o tom prezidentská kancelária.
"Po prijatí tohto finančného zákona, ktorý má dodatky ku všetkému, čo Európa žiada, odstúpim, aby som umožnil hlave štátu začatie konzultácií," potvrdil následne Berlusconi pre televíziu Canale 5.
K jeho rozhodnutiu došlo po dnešnom kľúčovom hlasovaní v parlamente, ktoré ukázalo, že stredopravicová vláda v parlamente stratila nadpolovičnú väčšinu poslancov. Opozícia aj koaličný partner vyzvali Berlusconiho na rezignáciu.
Dolná komora parlamentu dnes síce schválila štátny záverečný účet za rok 2010, ale len s podporou 308 zákonodarcov v 630-člennom parlamente. Schválenie dokumentu umožnila stredoľavá opozícia tým, že sa na hlasovaní nezúčastnila. Na vládnu väčšinu je potrebných 316 hlasov.
"Po zbehnutí siedmich členov vládnej väčšiny, kabinet nemá väčšinu, ktorú sme si mysleli, že máme, takže sa musíme pozerať na túto situáciu realisticky," konštatoval.
Taliansko je podľa neho v "ťažkej pozícii" v súvislosti s finančnými trhmi a musí demonštrovať, že je schopné vážnych reforiem. Za jedinú realistickú možnosť riešenia označil predčasné voľby.
Prijatie reforiem a úsporných opatrení požadujú lídri eurozóny na zníženie obrovského talianskeho dlhu a podporu stagnujúcej ekonomiky. Parlament by o nich mal hlasovať v priebehu tohto mesiaca.
Prezident Napolitano oznámil, že po Berlusconiho rezignácii bude viesť konzultácie o vytvorení novej vlády. Berlusconiho politickú pozíciu oslabili početné škandály a súdne procesy. Terčom kritiky bol v súčasnosti najmä za to, ako riadil zadlženú a stagnujúcu taliansku ekonomiku.
EÚ a finančné trhy vyvíjajú silný tlak na Rím, aby urýchlene realizoval reformný a úsporný program, čo by malo zabrániť zhoršovaniu dlhovej krízy v Európe.