MOSKVA - Rusko je pripravené začať rokovať o pomoci eurozóne a investovať by mohlo až desať miliárd dolárov (asi 7,3 miliardy eur). Povedal to poradca ruského prezidenta Arkadij Dvorkovič.
Ak Moskva pomoc poskytne, bude to ale prostredníctvom Medzinárodného menového fondu (MMF) a na základe bilaterálnych zmlúv. Tie by Rusko uzavrelo s každou krajinou zvlášť.
Eurozóna sa potýka s dlhotrvajúcou dlhovou krízou, ktorú chce riešiť cez svoj záchranný fond EFSF. Minulý týždeň sa členské krajiny dohodli na posilnení efektivity fondu pomocou pákového efektu, presná konštrukcia ale ešte musí byť upresnená. Napísal portál lidovky.cz.
Eurozóna požiadala o finančnú pomoc aj Čínu. Podľa šéfa takzvanej euroskupiny Jeana-Clauda Junckera za to však Čína nemôže čakať žiadne politické ústupky. Inak ale podľa neho dáva zmysel, keď sa Európania so žiadosťou o pomoc obracajú aj na Čínu.
Za rovnaký postoj, teda za rokovania s Číňanmi o poskytnutie prípadnej pomoci, sa v Paríži ale pod paľbou kritiky ocitol prezident Nicolas Sarkozy. Ten sa totiž hneď po summite telefonicky obrátil na čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa, s ktorým hovoril o možnostiach pomoci, ktorú by Európe mohla poskytnúť Čína. Na konci týždňa sa do Pekingu vydal šéf EFSF Klaus Regling.
Čína podľa neho chce naďalej investovať do nákupu dlhopisov, ktoré fond vydáva. Kritici sa obávajú, že keď si Európa nechá od Číňanov pomôcť, oslabí si tým vyjednávaciu pozíciu pri politických a ekonomických sporoch s Čínou. Juncker ale v nemeckej televízii ARD povedal, že Európa Čínu nepotrebuje na to, aby sa dostala zo súčasnej krízy.
Za rokovania s Čínou o poskytnutie pomoci Európe v Paríži Sarkozyho ostro kritizovali opoziční socialisti. Európa podľa nich svetu ukazuje slabosť a na škodu sú tieto rokovania aj samotnému Francúzsku. To sa tak vraj stáva dvakrát závislé na Nemecku a Číne. Francúzsko čakajú zhruba za pol roka prezidentské voľby a takéto slová sa Sarkozymu nehodia.