VIEDEŇ - Rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF si zavaril! V talentovej súťaži Veľká šanca vysielanej v piatok nechal zahrať jedného zo súťažiacich známu nacistickú propagandistickú pieseň. Na fúkaciu harmoniku zahral melódiu Horst-Wessel-Lied (Pieseň Horsta Wessela), pod ktorou pochodovali v dobách nacistického režimu jednotky SA.
Vedenie rozhlasu nevidí podľa svojho vyhlásenia v počínaní muža, ktorý uviedol, že zahrá "ľudovú pieseň z 19. storočia" žiadny úmysel, a preto ani dôvod k právnemu postihu, hoci je propagácia nacizmu v Rakúsku trestným činom.
"ORF sa domnieva, že došlo k redakčnej chybe, a ospravedlňuje sa za to," citovala agentúra DPA z vyhlásenia riaditeľstvo rozhlasu.
"Súťažiaci hodnoverne uviedol, že svojou hrou nechcel navodiť žiadnu súvislosť k Piesni Horsta Wessela a o podobnosti oboch melódií vôbec nevedel," uvádza ďalej rozhlas. Zastal sa tiež príslušných redaktorov: podľa vedenia ani oni nevedeli o možnej súvislosti predvádzaného kusu s nacistickým pochodom.
Na rozdiel od súťažiaceho a pracovníkov rozhlasu ale poslucháči pri vysielaní relácie v melódii spoznali propagandistickú pieseň nacistov a sťažovali sa. Až potom vedúci vysielania zasiahli a z neskoršieho opakovania relácie príslušnú pasáž vystrihli. Ani počas nakrúcania, ani pri redakčnom spracovaní ale nikomu súvislosť melódie so "straníckou hymnou" NSDAP zrejme nenapadla, uvádza DPA.
Autorom textu piesne je Horst Wessel, nemecký nacista zavraždený komunistami pri zrážkach medzi bojovníkmi oboch strán v roku 1930. Text vznikol niekedy medzi rokmi 1927 a 1929, prvýkrát bol uverejnený v auguste roku 1929 v novinách SA Der Angriff. Melódia je skutočne ľudového pôvodu a pochádza z 19. storočia, pred použitím vo Wesselovej piesni sa na ňu spievali iné texty. Na tie sa ale potom zabudlo.
Pri speve prvej slohy piesne aj jej opakovaní na konci bol od roku 1934 povinný "nemecký pozdrav" Heil Hitler so zdvihnutou pravicou. Pretože pieseň je považovaná za nacistický symbol, môže byť jej používanie a šírenie v rade štátov Európy protizákonné. Pieseň sa dočkala v roku 1943 svojej paródie v kreslenom filme Der Fuehrer 's Face a jej melódia bola použitá okrem iného aj v počítačovej hre Wolfenstein 3D, pripomína Wikipédia.