PRAHA - Štátne zastupiteľstvo obvinilo 18 policajtov zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a prijímania úplatku kvôli ich nelegálnej práci pre filmárov. Informovala o tom hovorkyňa policajnej inšpekcie Radka Sandorová.
Inšpekcia v sobotu 17 policajtov zadržala, jeden z podozrivých je zatiaľ v zahraničí. Na údajného organizátora trestnej činnosti bol podaný návrh na uvalenie väzby. Obvineným hrozí až osemročné odňatie slobody.
Inšpekcia v sobotu zadržala 16 policajtov z krajského riaditeľstva v Prahe a jedného zo Stredočeského kraja. Skupina sa vraj nechávala nelegálne najímať na prácu firmou, ktorá zabezpečovala rôzne činnosti pre filmový priemysel. Policajti napríklad odkláňali premávku alebo uzatvárali priestory.
Odmena za účasť na akcii bola pre každého policajta najmenej 2000 korún (približne 80 eur). Niektorí z nich si podľa Sandorovej dokázali svoj finančný rozpočet vylepšiť rádovo až o niekoľko stoviek tisíc korún ročne.
"Túto nelegálnu činnosť vykonávali približne desať rokov, domnienky, podľa ktorých sa jej dopúšťali kvôli tohtoročnému zníženiu platov, nie sú teda na mieste," povedala hovorkyňa. Príslušníkom bezpečnostných zložiek sa od januára znížili platové tarify približne o desať percent, odbory však upozornili, že kvôli škrtaniu rôznych príplatkov bude prepad vyšší. Policajti ale popri službe nesmú vykonávať žiadnu inú zárobkovú činnosť okrem práce vedeckej, pedagogickej, publicistickej, literárnej alebo umeleckej.
Inšpekcia zistila, že podozriví pri akciách používali služobnú rovnošatu a služobné zbrane, alebo ich plastové napodobeniny, niekedy aj zámerne označovali svoje uniformy iným identifikačným číslom. Obvinení údajne tiež zneužívali policajný informačný systém pre zisťovanie informácií o majiteľoch áut parkujúcich v miestach vyhradených pre natáčanie.
Podľa Sandorovej sa kvôli tejto činnosti policajti uvoľňovali zo služieb, niektorí ju vykonávali aj v čase pracovnej neschopnosti. "Policajti veľakrát dokázali odpracovať až 36 hodín pre firmu a následne nastúpiť do služby," upozornila hovorkyňa. Dodala, že v niekoľkých prípadoch ľudia týchto policajtov žiadali o pomoc v domnení, že ide o skutočnú policajnú hliadku. Pomoci sa im ale nedostalo.
Podľa hovorkyne pražskej polície Andrey Zoulovej podobné činnosti vykonáva polícia na žiadosť filmárov alebo organizátorov akcie, a to bezplatne v rámci dohľadu nad verejným poriadkom a plynulosťou dopravy. Usporiadatelia ale musia požiadať o pomoc s dostatočným predstihom. Polícia im vyjde v ústrety v okamihu, keď má dostatok síl na zabezpečenie akcie. Rozhodnutie je na vedení polície. "Keď sa na nás napríklad obrátia na poslednú chvíľu, keď musíme zabezpečovať uzávierky v čase dopravnej špičky, tak ich odmietneme," povedala hovorkyňa s tým, že žiadosti filmárov sú často nadsadené.
Filmári aj usporiadatelia akcií musia taktiež získať takzvané dopravno-inžinierske povolenie, ktoré v Prahe vydáva magistrát. V prípade záboru nejakého územia musí zaplatiť správny poplatok, ktorý sa počíta od metra štvorcového. V Prahe 1 aj miestna radnica požaduje od filmárov príspevok do bezpečnostného fondu za to, že obmedzujú miestnych obyvateľov. "Toto všetko asi chceli dotyční policajti obísť," dodala Zoulová.
Filmári polícii neplatia ani vtedy, keď sa policajt dostane do úlohy herca a napríklad pred kamerou na objednávku prechádza so zapnutými majákmi alebo "zatýka" zločincov. Aj takéto policajtovo pôsobenie ale musí schváliť vedenie polície a riadia sa prísnymi pravidlami. Policajt nesmie pôsobiť v reklame a nakrúcanie ho nesmie príliš zdržať. "Robíme to bezplatne a v čase služby, nie v pracovnom voľne," zdôraznila Zoulová.
Z trestnej činnosti bolo obvinených 16 policajtov pražskej polície, jeden príslušník cudzineckej polície z Prahy-Ruzyně a jeden stredočeský policajt pracujúci vo vedúcej funkcii.
Zoulová povedala, že vedenie pražského krajského riaditeľstva spolupracuje s policajnou inšpekciou aj štátnym zastupiteľstvom. "Príslušní funkcionári s personálnymi právomocami sa v najbližšej dobe zoznámia dôkladne so spisovými materiálmi a potom vydajú adekvátne personálne rozhodnutia," uviedla hovorkyňa.
Na vyšetrovaní prípadu s krycím názvom Melt pracovali členovia policajnej inšpekcie od začiatku roka. "Čo do rozsahu to bola jedna z našich najväčších akcií, podieľala sa na nej stovka inšpektorov," povedala Sandorová.
Inšpekcia polície vlani odhalila 242 policajtov podozrivých zo spáchania trestného činu. Je to o 8,4 percenta menej ako v roku 2009, keď navrhla obviniť 264 príslušníkov polície. Najčastejším previnením policajtov je každoročne zneužitie právomoci verejného činiteľa. Často sú podozriví aj z trestných činov v doprave, podvodov či poistných podvodov a prijímania úplatkov.