Streda6. november 2024, meniny má Renáta, zajtra René

Fukušima je rovnako nebezpečná ako bol Černobyľ

Zničený reaktor elektrárne Fukušima 1
Zničený reaktor elektrárne Fukušima 1

TOKIO - Výron rádioaktívnych častíc z poškodených reaktorov v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima 1 je desatinou množstva, ktoré bolo v roku 1986 zaznamenané po explózii jadrovej elektrárne v Černobyle.

Oznámila to dnes v Tokiu japonská komisia pre jadrovú bezpečnosť. Závažnosť fukušimskej havárie komisia zvýšila z piateho na siedmy stupeň, ktorý doteraz patril len Černobyľu.

Japonská komisia odhadla, že v istej fáze dosahoval objem rádioaktívneho jódu 131 unikajúceho z fukušimských reaktorov hodnoty 10.000 terabecquerelov za hodinu, a to po dobu niekoľkých hodín. To podľa medzinárodne platnej stupnice fukušimskú haváriu zaraďuje práve na najvyšší siedmy stupeň.

Komisia nespresnila, ku ktorému konkrétnemu dátumu sa tieto hodnoty vzťahujú, ale uviedla, že terajšie hodnoty sa pohybujú pod hranicou jedného terabecquerelu za hodinu.

Doteraz experti skaze štyroch fukušimských reaktorov prisudzovali piaty stupeň, teda rovnaký, aký mala v roku 1979 havária v americkej elektrárni Three Mile Island. Explózia černobyľskej elektrárne v apríli 1986 je považovaná za najvážnejšiu nehodu v dejinách svetovej jadrovej energetiky.

Technici spoločnosti TEPCO, ktorej elektráreň Fukušima 1 patrí, dnes objavili pri štvrtom reaktore drobný požiar. Príčiny náhleho vzplanutia neboli zistené a oheň bol čoskoro uhasený bez spôsobenia nejakých škôd. Podľa expertov nie je jasné, či požiar súvisí s pomerne silným zemetrasením, ktoré dnes ráno miestneho času postihlo Tokio a jeho okolie.

Podľa japonských seizmologov dosahovalo zemetrasenie silu 6,3 stupňa Richterovej stupnice, podľa americkej geologickej služby USGS to bolo 6,6 stupňa. Otrasy boli viditeľné v tokijských výškových budovách, ale žiadne škody nespôsobili.

Ohnisko zemetrasenia bolo lokalizované do provincie Čiba východne od Tokia asi 30 kilometrov pod zemou. Varovanie pred prívalovou vlnou cunami vydané nebolo. Otrasy však spôsobili problémy v doprave, pretože vlaky tokijského metra sa v rannej špičke zastavili. Na krátku dobu bola prerušená aj prevádzka na najväčšom tokijskom letisku Narita.

Po masívnom zemetrasení z 11. marca, ktoré dosiahlo kritickej hranice deviatich stupňov, zaznamenali seizmologické stanice stovky následných otrasov. V zoznamoch mŕtvych alebo nezvestných je 28.000 ľudí.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu