ŽENEVA - Svetová meteorologická organizácia (WMO) zaznamenala v posledných mesiacoch nad Arktídou rekordný úbytok ozónovej vrstvy, ktorá planétu Zem chráni pred škodlivým vplyvmi ultrafialového žiarenia. WMO to dnes oznámila na svojom webe.
Meranie pomocou satelitov a meteorologických balónov vypustených nad arktickými oblasťami a tiež pozemské pozorovania ukázali, že vrstva ozónu nad spomínaným územím klesla od začiatku zimy do konca marca o 40 percent. Doteraz najvyššie zaznamenaný úbytok ozónu za zimu pritom predstavoval asi 30 percent.
"Rozpad vrstvy zapríčinili látky v atmosfére, ktoré odstraňujú ozón, a tiež veľmi chladná zima v stratosfére," uviedla WMO na svojej internetovej stránke. Stratosféra je obzvlášť dôležitou vrstvou zemskej atmosféry, pretože obsahuje ozón.
Rekordný úbytok zaznamenali odborníci i napriek tomu, že existuje medzinárodná dohoda, ktorá obmedzuje výrobu a spotrebu chemikálií ničiacich ozón. Kvôli dlhej životnosti týchto látok v atmosfére bude trvať niekoľko desiatok rokov, než ich koncentrácia klesne na úroveň pred rokom 1980.