MOSKVA - Petrohradská prokuratúra sa začala zaoberať trestným oznámením rodičov chlapčeka, ktorí sú presvedčení, že v škôlke pôsobí surová vychovávateľka. Kuriózny rozmer získal prípad vďaka predloženému dôkazu: nahrávke na diktafóne, na ktorej dieťa tajne zachytilo učiteľkine nadávky a údajne aj údery.
"Váňa po návrate zo škôlky po večeroch plakal a mlčal. Najskôr sme si mysleli, že sa mu v škôlke cnie a že si ťažko zvyká. Ale stále častejšie som ho preberala plačúceho a občas i s modrinami," zverila sa chlapcova matka populárnemu denníku Komsomolskaja pravda, ktorý dnes o prípade informoval.
Modriny síce rodičia pričítali kamarátom, ale znepokojovalo ich, čo sa v škôlke vlastne odohráva. A tak raz ráno synčekovi vložili do vrecka otcov diktafón, schopný zachytávať zvuky v okolí niekoľkých metrov až po dobu 150 hodín. Pri počúvaní tajne zhotovenej nahrávky sa rozplakala aj chlapcova matka. Väčšinu nadávok, ktorými vychovávateľka deti častovala, denník vybodkoval, a ostali výrazy ako "chamraď" či "čubky". Vychovávateľka si tiež uľavovala nad tým, ako ju od výprasku bolí ruka. "Všetko bolo v poriadku," uistila však učiteľka rodičov pri preberaní dieťaťa.
Synček "bojovú úlohu" splnil za cenu mnohých sĺz a pár modrín. Rodičia hneď zo škôlky odviedli Vaňu k lekárovi, ktorý však žiadnu vážnu ujmu nezistil a modriny sa vraj zahoja, než sa ožení. Aj tak sa obrátili na prokuratúru, ktorej odovzdali osemhodinovú nahrávku. Vyšetrovanie vraj potrvá mesiac. Vlastnú previerku medzitým začala aj vedúca škôlky. Rodičia si však od nej veľa nesľubujú, pretože vedúca im už "objasnila", že rany spôsobil nábytok a veta "tú čubku som zmlátila" sa vraj týkala nejakého psa.
Váňa sa ale môže tešiť, že zostane u mamy doma, a to prinajmenšom do tej doby, než rodičia nájdu inú škôlku. Aféry s násilím na deťoch prepukajú v Rusku viacmenej pravidelne, obvykle sa však týkajú buď detských domovov, ktoré sa starajú o takmer tri štvrte milióna sirôt, alebo nevydarených adopcií, kedy sa z pestúnov vykľujú násilníci.
Podľa všetkého ide len o špičku ľadovca, podľa úradných štatistík totiž týranie každým rokom okúsia desaťtisíce detí, pričom väčšinou sa odohráva priamo v rodinách.