Štvrtok14. november 2024, meniny má Irma, zajtra Leopold

Pri demonštrácii v Jemene 41 zabitých, vyhlásili výnimočný stav

Pozostalí zhromaždili telá obetí v mešite.
Pozostalí zhromaždili telá obetí v mešite. (Zdroj: SITA)

SANÁ/ RIJÁD/ DAMASK - Pri potláčaní demonštrácie v jemenskej metropole Saná bolo dnes najmenej 41 ľudí zabitých a cez 200 zranených. Prezident Alí Abdalláh Sálih povedal, že do demonštrantov nestrieľali policajti, a vyhlásil výnimočný stav.

Protesty sú hlásené aj zo sýrskeho Damasku. Saudská Arábia sa snaží umlčať silnejúce volanie po demokratizácii krajiny prísľubom rady reforiem a peňažných dotácií sociálne slabým skupinám obyvateľstva, ktoré dnes oznámil kráľ Abdalláh.

Tisíce demonštrantov, ktorý požadujú okamžitý odchod jemenského prezidenta Alího Abdalláha Salih, sa po hlavných modlitbách vydali na námestie pred univerzitou v Saná, kde sa od 21. februára konajú protesty.

Podľa agentúr dnes začali okrem policajtov strieľať zo striech okolitých domov aj vládni ozbrojenci v momente, keď demonštranti začali rozoberať jednu z barikád blokujúcich prístup na univerzitné námestie. Polícia proti nim použila slzný plyn.

Sálih ale podal inú verziu konfliktu. Podľa neho boli medzi demonštrantami ozbrojenci a tí do davu strieľali. Polícia vraj v čase streľby na mieste vôbec nebola. Vyhlásil potom výnimočný stav. Ako dlho bude trvať, zatiaľ nie je jasné. Protesty sa konali tiež v Táizze a Adene.

"Väčšina zranených bola postrelená do hlavy, do krku a do brucha," povedal agentúre AFP nemenovaný lekár.

Agentúry dnešok hodnotia ako najkrvavejší z doterajších protestov. Od januára pri nich zahynulo viac než osem desiatok ľudí. Opozícia zásah označila za "masaker, ktorý ale Sálih pri moci neudrží". Jeho príslušníci zaútočili na domy, z ktorých do davu pálili ostreľovači, a desať ich zajali. Boli vraj najatí za mzdu a budú predvedení pre súd.

"Chcú nás zatiahnuť do násilností a znížiť tak význam revolúcie. Chcú zopakovať líbyjský experiment, ale my sa do boja vtiahnuť nedáme, nech už bude cena za to akákoľvek," povedal odporca vlády Džamal Anaam. Akákoľvek dohoda s vládou vraj ale po dnešných udalostiach nepripadá do úvahy. Sálih podľa ďalšieho z demonštrujúcich nemá inú možnosť, než sa moci vzdať.

V Damasku poriadkové sily v uniforme i v civile rozohnali asi desiatku demonštrantov, ktorí sa zhromaždili pred mešitou v centre Starého mesta. Najmenej dvoch demonštrantov bezpečnostní agenti zadržali a odviezli. Protidemonštrácia na podporu prezidenta Bašára Asada zhromaždila podľa AFP okolo dvoch stoviek ľudí.

Na pozadí rodiaceho sa volania po demokratizácii krajiny dnes kráľovský dvor v Rijáde ohlásil sériu reforiem a finančných príspevkov pre sociálne slabé skupiny obyvateľstva. Dekréty vydané kráľom Abdalláhom, ktoré boli uverejnené v televízii, obsahujú predovšetkým výplatu mesačných príspevkov nezamestnaným, zámer vytvoriť 60 tisíc pracovných miest v rezorte obrany a vytvoriť fondy na výstavbu nových bytov.

Každý nezamestnaný poddaný saudskoarabského kráľa má okamžite začať dostávať mesačnú podporu vo výške 2000 saudských rijálov (zhruba 370 eur), minimálna mzda pre domácich pracovníkov bola stanovená na 3000 rijálov mesačne (asi 565 eur).

Kráľ zároveň nariadil vytvorenie úradu pre boj proti korupcii a obnovu mešít. Finančnú injekciu má dostať aj úrad islamskej náboženskej polície, nenávidený liberálnymi Saudskými Arabmi.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu