WASHINGTON - Obavy Národného úradu pre letectvo a kozmonautiku (NASA)rastú. V týchto dňoch sa totiž pokúšajú vyriešiť tzv. Kesslerov syndróm, čo znamená, že vo vesmíre poletuje príliš mnoho kozmického odpadu, ktorý sa nebezpečne blíži k Zemi.
Úrad preto zvažuje možnosť použitia laserov, ktoré by odpad odklonili od Zeme a zabránili zrážke so satelitmi či medzinárodnými vesmírnymi stanicami. Za pomoci teleskopov by ho tak z obežnej dráhy odpálili ďalej do vesmíru.
Vznik tejto situácie NASA predpovedala už pred tridsiatimi rokmi, problém sa však stal naliehavým až nedávno, keď počas uplynulých rokov došlo k viacerým kolíziam satelitov. Tím okolo vedca Jamesa Masona sa nazdáva, že pozná odpoveď ako zabrániť prípadnej katastrofe.
Laserové lúče totiž obsahujú fotóny, ktoré pomocou hybnej sily a za správnych podmienok dokážu "postrčiť" objekt vo vesmíre a čiastočne spomaliť jeho pohyb. Niekoľkohodinovým ostreľovaním by tak dokázali zmeniť dráhu jeho letu o takmer dvesto metrov za deň.
Tento postup je veľkou zmenou oproti predošlým metódam, ktoré pri ničení odpadu používali drahé technológie. Nový projekt by využíval zariadenie za v prepočte "len" trištvrte milióna eur, čím by sa konečný účet vyšplhal na desiatky miliónov dolárov.
"Ak s tým odpadom niečo neurobíme, môžeme na to poriadne doplatiť. Už teraz je situácia dosť vážna a stále sa zhoršuje," uviedol inžinier z NASA, Creon Levit.
Na obežnej dráhe Zeme sa momentálne nachádza niekoľko desiatok tisíc kusov odpadu, z ktorých väčšina pochádza z kozmických lodí.