TOKIO - Jadrová elektráreň Fukušima 1 na severovýchode Japonska, poškodená po piatkovom zemetrasení, musí čeliť ďalšiemu prehrievajúcemu sa reaktoru.
Vláda v tejto súvislosti vydala varovanie pred hrozbou výbuchu v budove reaktora, kde sa pravdepodobne hromadí vodík. Edan však povedal, že prípadná explózia by nezasiahla samotný reaktor.
V treťom reaktore elektrárne Fukušima 1 ale podľa agentúry AP možno už prebieha čiastočné tavenia paliva a operátori sa snažia ochladzovať zariadenia morskou vodou. Na znižovaní teploty pracujú aj v ďalších elektrárenských jednotkách.
V sobotu vyvolal v Japonsku obavy pred rozšírením rádioaktívneho spadu reaktor číslo 1, ktorého budova sa po explózii - podľa všetkého nahromadeného vodíka - zrútila. Kovová konštrukcia kryjúca samotný reaktor ale spoľahlivo odolala. Vplyvom výbuchu trochu rádioaktívneho prachu uniklo, ale jeho priebežne merané hodnoty potom zase rýchlo klesli. V tomto reaktore okrem toho klesla hladina vody, nefungovalo chladiace zariadenia, stúpala teplota a výrazne aj tlak. Morská voda, ktorú do komplexu vrhla cunami, v ňom zostane pravdepodobne niekoľko mesiacov a 40 rokov starý reaktor číslo 1 bude asi nepoužiteľný.
Podobný únik radiácie bol ale zaznamenaný aj u reaktora číslo 3, ktorého palivové tyče sa kvôli nedostatku chladiacej kvapaliny dočasne obnažili. To prispelo aj k zvýšeniu teploty reaktora. Hovorca Edan pripustil možnosť ďalšieho čiastočného úniku radiácie a tiež, že v trojke s vysokou pravdepodobnosťou dochádza k čiastočnému taveniu. Zdôraznil však, že sú prijaté príslušné opatrenia.
V oblasti bolo preventívne evakuovaných vyše 170 tisíc obyvateľov. Radiácii bolo možno vystavených 160 ľudí - 60 starých pacientov a zdravotníkov a tiež asi sto ľudí evakuovaných autobusmi. Závažnosť ožiarenia, respektíve či dosiahlo nebezpečných hodnôt, nebola zatiaľ stanovená. Všetci boli hospitalizovaní. Kvôli radiácii lekári vyšetrujú ešte ďalších 1500 ľudí v evakuačným centre v Korijame (60 kilometrov od Fukušima). V Japonsku je 17 komplexov jadrových elektrární, v ktorých je celkovo 55 reaktorov.
Krajinu aj dnes zasiahli ďalšie otrasy. Najsilnejší mal silu 6,2 stupňa Richterovej stupnice, ktorého epicentrum bolo vzdialené iba 180 kilometrov východne od Tokia. Hoci záchvevy boli najmä na vyšších budovách veľmi citeľné, zatiaľ neboli hlásení noví zranení ani vážnejšie materiálne škody.