SYDNEY – Austrálske úrady zatiaľ nemajú informácie o obetiach na životoch po tom, ako sa severovýchodom kontinentu prehnal mohutný cyklón Yasi. Evidujú však mnoho správ o rozsiahlych škodách. Okrem zdemolovaných domov živel za sebou nechal napríklad aj spustošené trstinové polia.
Úrady však stále nemajú informácie z oblastí, ktoré masívna búrka na jednu noc odrezala od sveta. Státisíce ľudí nocovali v evakuačných centrách, alebo sa zabarikádovali vo svojich domoch. Jeden z doteraz najsilnejších zaznamenaných cyklónov v Austrálii sa momentálne presúva od severovýchodného pobrežia do vnútrozemia kontinentu, no postupne slabne.
"Veľký a ničivý stred" búrky podľa meteorológov udrel vo štvrtok krátko po polnoci (po 15:00 SEČ) pri meste Mission Beach na severe štátu Queensland. Podľa prvých svedectiev citovaných agentúrou AP živel strhával strechy domov, bez elektriny je podľa úradov najmenej 90 tisíc domácností.
V čase, keď Yasi dorazil k brehom Austrálie, dosahovala nárazová rýchlosť vetra v blízkosti jeho jadra do 300 kilometrov za hodinu. Vtedy dosiahol maximálnu, piatu búrkovú kategóriu a porovnávali ho s hurikánom Katrina, ktorý v roku 2005 spustošil americký New Orleans. Po prechode do vnútrozemia preradili meteorológovia cyklón do štvrtej, a potom do tretej kategórie. Varovali však, že jeho jadro zostáva veľmi deštruktívne.
Silu terajšieho cyklónu možno podľa odborníkov pomerne ľahko vysvetliť. Vody Tichého oceánu pred pobrežím Austrálie majú v súčasnosti teplotu okolo 30 stupňov Celzia. "To sú pre cyklón ideálne podmienky," uviedol podľa DPA Simon Trippler z Nemeckej meteorologickej služby. Čím vyššia je teplota vody v oceáne, tým väčšiu silu búrky má. Počas pohybu nad hladinou potom naberá čoraz viac energie. Východoaustrálsky Queensland sa stále ešte nevyrovnal s následkami rozsiahlych záplav zo začiatku tohto roka. Dažde spôsobili škody za päť miliárd dolárov, usmrtili najmenej 35 ľudí a zničili 30 tisíc domov a domácností.